Agurkų margligė: kas tai ir kaip kovoti?
Vienas iš gana plačiai išplitusių virusų – agurkų žaliosios margligės sukėlėjas, kuris labiau pažeidžia šiltnaminius ir lauko agurkus. Šiuo virusu užsikrėtusių agurkų viršūniniai lapai būna raukšlėti, margi ir smulkūs. Vaisių paviršius deformuotas, pūslėtas, pasidengęs baltomis ar gelsvomis netaisyklingomis apvaliomis ar žvaigždiškomis dėmėmis arba išmargintas tamsiai ir šviesiai žaliai.
Nustatyta, kad pirminiai viruso šaltiniai daugeliu atvejų yra sėklos, surinktos nuo užsikrėtusių agurkų ar kitų moliūginių šeimos augalų (melionų, aguročių). Tap pat dirva (ar substratas), kur augo sergantys augalai.
Reikėtų reguliariai nukenksminti šiltnamių substratą, konstrukcijas, inventorių, dirbančiųjų drabužius ir rankas formalinu ar kitais detergentais ir muilu. Agurkų liekanas, kaip potencialų virusinės ligos šaltinį, derėtų kaip galima greičiau surinkti ir sunaikinti.
Nežinomos kilmės sėklas patartina profilaktiškai apdoroti. Patogus būdas – sausų sėklų kaitinimas 3 dienas termostate, 70º C temperatūroje. Tvirtinama, kad jos išlaiko iki 10 dienų kaitinimą sausu oru ir šis nekenkia daigumui.
Pixabay nuotr.