Aplinkos dizainas: žingsnis po žingsnio. II dalis
Kaip planuoti?
Pradinis planas. Ant popieriaus nusibraižykite pradinį sodo planą. Geriausia naudoti 1 : 100 mastelio popierių, kad būtų lengviau skaičiuoti atsižvelgiant į tikrus atstumus. Plane pažymėkite medžius, krūmus ir kitus aplinkos elementus, kuriuos turite ir norite išsaugoti arba kuriuos norėtumėte turėti. Popieriuje pažymėkite, kaip krenta šviesa, šiaurinę ir pietinę sodo dalis, įvažiuojamąjį keliuką, taką iš gatvės pusės, inžinerinius tinklus ir kitas tarnybines vietas (nuotekų šulinį, vandens gręžinį, lietaus rezervuarą, elektros skydinę). Tai siūlo namą projektavęs architektas. Tikslūs matmenys jau būna pažymėti plane.
Pageidavimų sąrašas. Kas jums svarbiausia naujame sode? Atsakydami į šį klausimą pradžioje sudarykite pageidavimų sąrašą, o tada juos perkelkite į planą. Pavyzdžiui, norite tvenkinio. Kur jį geriau iškasti – greta terasos ar tolimiausiame sodo kampe? Nusibraižykite abu variantus ir išsirinkite tą, kuris patiks labiau. Įsitikinkite, kad tvenkinukas prie namo neužstos tako į katilinę, kur reikės sunešti kurą žiemai. Jau šiuo etapu pagalvokite apie takelius ir jiems tinkamas medžiagas. Svarbu ir komposto dėžės vieta – karutį turi būti patogu pristumti. Pažymėkite veją, gėlynus, terasą, tvenkinį, šiltnamį. Jeigu viskas netelpa plane, teks ko nors atsisakyti. Gausūs elementai užgriozdins sodą.
Detalusis planas. Sodo planas bus panašus į baigtinį, įrašius tikslų takelių, poilsio aikštelių, statinių plotį. Galite taip pat pažymėti lesyklą, skulptūrą ir kitus mažosios architektūros elementus. Nepamirškite didesniems medžiams ir krūmams palikti tiek vietos, kiek nurodo augintojas arba katalogas.
Ką patartų kraštovaizdžio architektai?
- Naudokite šviesą. Šviesa gali stipriai pakeisti sodo atmosferą. Romantišką nuotaiką skleis gėlės baltais, rausvais ar melsvais žiedais. Geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos deriniai suteiks žaismingumo, jaudulio. Kontrastingos yra, pavyzdžiui, mėlyna ir oranžinė, violetinė ir geltona. Žmonėms, mėgstantiems ramybę, geriau atsisakyti ryškių spalvų ir sodinti, pavyzdžiui, siauralapius varpinius žolynus.
- Pasirinkite sau artimą stilių. Svajodami apie nuosavą sodą visuomet pagalvokite, kokio stiliaus dizainas jums arčiausiai prie širdies: klasikinis, modernus, minimalistinis, natūralus, Viduržemio jūros regiono, tradicinis lietuviškas ar rytietiškas? Pastatai, mažosios architektūros ir kiti elementai taip pat turi būti tokio stiliaus.
- Išlaikykite proporcijas, simetriją, išskirkite centrinius taškus. Harmoningumo suteikia įvairios geometrinės formos. Pavyzdžiui, greta laisvai augančių krūmų pasodintos mažos karpomų apvalių krūmelių grupės iš karto patraukia dėmesį ir padaro sodą daug įdomesnį. Nemažos reikšmės turi simetrija, optinis erdvės panaudojimas ir centrinių taškų išskyrimas. Viskas, kas sode kuria tvarką, atrodo harmoningai. Pavyzdžiui, nedidelės (3–5) vienodų augalų grupės išraiškingesnės nei išbarstyti pavieniui po visą gėlyną. Aukštieji (eremūrai, pentiniai) traukia dėmesį net ir augdami po vieną, ypač nedideliuose soduose. Nuspręskite, kas taps centriniu tašku.
Sodinant augalus, reikia atsižvelgti į architektūros elementus ir jų matmenis. Pavyzdžiui, prie aukšto namo netinka maži augaliukai, nes tada jis atrodys neproporcingai didelis. Didelėje vejoje mažas alpinariumas atrodys neišvaizdžiai. Nuobodus, nepatrauklus bus toks sodas, kuriame žaliuos didelė veja, bet bus mažai augalų, neišnaudota trimatė erdvė (be vertikalių detalių).
Sodas keičiasi toliau
Rodos, visi darbai baigti, augalai prigijo ir jus jau džiugina. Tačiau iš tikrųjų sode visuomet kas nors vyksta, yra ką taisyti, tobulinti. Tai medžiai ar krūmai užaugo per dideli, tai reikia vietos naujai gėlei, tai išmynėte takelį ten, kur jo nebuvo, tai vaikai užaugo ir smėlio dėžės nebereikia. Tad išsaugokite pradinį sodo planą ir jį tobulinkite visą gyvenimą pagal savo ir savo šeimos poreikius.
Žinoma, mūsų patarimai nepadės išspręsti visų problemų, bet būdami darbštūs ir labai stengdamiesi savo svajones įgyvendinsite greičiau. Visuomet galite kreiptis į kraštovaizdžio architektą – jis parengs sodo planą, jei esate labai užimti. Tačiau kai kuriems žmonėms dirbti sode ir planuoti patinka ir yra pigiau.
Pixabay nuotr.