Arbūzai – misija įmanoma
Dar visai neseniai arbūzų auginimas Lietuvoje daug kam atrodė egzotika, tačiau šiandien savame darže užaugintas vasaros simboliu tapęs vaisius kelia vis mažesnę nuostabą. Šis pasakojimas – apie tai, kaip arbūzai atkeliavo į Lietuvą ir ką reikėtų žinoti, norint užsiauginti jų patiems.
Išaugęs populiarumas
Daugelis nustemba išgirdę, kad arbūzų auginimas mūsų šalyje nėra paskutiniųjų metų naujiena. Yra keletas daržininkų mėgėjų, kurie šiuos vaisius augina 10–20 metų ir dar ilgiau.
O štai masinis susidomėjimas sparčiai išaugo tik 2017 metais, kai daržininkai socialiniuose tinkluose pradėjo aktyviai dalintis ne tik Lietuvoje užaugintų arbūzų nuotraukomis, bet ir jų auginimo technologija. Tai įkvėpė ir padrąsino daugelį žmonių pasidomėti šiais augalais ir pabandyti auginti patiems. Šiandien dažnas daržininkas ar bent šiek tiek daržininkyste besidomintis žmogus galėtų patvirtinti, kad yra girdėjęs apie mūsų šalyje augančius arbūzus arba net pats sėkmingai juos augina.
Pastaraisiais metais šiuos vaisius bandoma auginti ne tik tradiciniuose daržuose, bet ir pakeltose lysvėse, šiltnamiuose, terasose, verandose, net daugiabučių namų balkonuose.
Kaip išsirinkti veislę
Lietuvoje geriausia auginti ankstyvų veislių arbūzus arba hibridus, kurių vegetacija yra 55–80 dienų. Kuo trumpesnis vegetacijos laikas, tuo didesnė tikimybė, kad vaisiai užaugs ir spės sunokti net ir vėsesnę vasarą. Tai ypač svarbu įsidėmėti pradedantiesiems augintojams, nes pirmaisiais metais neišvengiamai padaroma viena kita klaida, kuri pavėlina derlių. Jei arbūzai auginami nebe pirmą sezoną, galima pasisėti vidutinio ankstyvumo ar vėlyvų veislių bei hibridų.
Nereikėtų žavėtis besėkliais (triploidiniais) arbūzais. Juos vengia auginti net ir patyrę daržininkai, nes reikalauja specifinių sąlygų – daug sunkiau dygsta, sunkiau prigyja po persodinimo į nuolatinę vietą, jautresni šalčiui ir nepalankioms sąlygoms. Būtina žinoti, kad besėklius arbūzus reikia auginti kartu su sėklas brandinančiais ir tuo pačiu metu žydinčiais, nes kitaip nebus jokio derliaus.
Jei nemėgstate sėklų, geriau rinkitės tokią veislę, kurios sėklos yra smulkios ir vaisiuje jų būna nedaug.
Dažniausiai Lietuvoje auginami arbūzai
Nuo 2017 metų kiekvieną pavasarį arbūzų augintojai gali dalyvauti apklausoje, kokias veisles ar hibridus jie planuoja auginti naująjį sezoną. Kasmet atsiliepia vis daugiau augintojų. Tokios apklausos rodo, kaip keičiasi dažniausiai Lietuvoje auginamų arbūzų sąrašas.
2017–2020 metais trys populiariausios veislės buvo tos pačios: ‘Kiemintai’, ‘Sugar Baby’ ir ‘Crimson Sweet’. Daug įdomesnės tendencijos pastebėtos patyrinėjus dažniausiai Lietuvoje auginamų arbūzų dešimtuką. 2017–2018 metų sąrašą sudarė tos veislės, kurias galima rasti prekybos centruose ir sėklų parduotuvėse, tačiau nuo 2019-ųjų tarp populiariausiųjų atsirado ‘Charleston Grey’, ‘SRD-2’, ‘Karolina F1’. Tokiems pokyčiams yra logiškas paaiškinimas – arbūzų augintojai labai pasitiki vieni kitų rekomendacijomis. Jei vienais metais kam nors labai gerai derėjo kuri nors veislė, labai tikėtina, kad kitais metais ji bus itin ieškoma ir populiari.
Tekstas ir nuotraukos Linos Narvydienės
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2021 m. balandžio mėnesio numeryje.