Baklažanai: štai, ką turite žinoti!
Baklažanų vaisiai pasižymi aukšta maistine verte. Juose daug B grupės vitaminų, vitaminų C, PP ir karotino, organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, geležies, natrio ir fosforo. Kadangi kalio vaisiuose iš tiesų daug, juos rekomenduojama valgyti širdies ligomis sergantiems ir senyvo amžiaus žmonėms. Augalinės skaidulos padeda išvengti diabeto, nutukimo, teigiamai veikia virškinimo sistemą. Baklažanuose taip pat yra medžiagų, padedančių skaidyti riebalus, dėl to juos reikėtų vartoti svorį metantiems ir ateroskleroze sergantiems žmonėms. Juk 100 g yra tik 24 kcal. Reguliariai valgant baklažanus, organizme mažėja blogojo cholesterolio. Rytuose jie net vadinami ilgaamžiškumo daržovėmis.
Net nežinodami išvardytų privalumų ir teigiamo poveikio organizmui, daugelis iš mūsų baklažanus mėgstame intuityviai. Mes juos kepame, troškiname, valgome šviežius, gardiname salotas, barstome ant picos, dedame ant sumuštinių. Gaminame įvairiausius konservus žiemai, net verdame uogienę. Juk baklažanai, kaip ir kitos uogos, puikiai dera su cukrumi.
Klausimas–atsakymas
Kodėl neauga persodinti baklažanų daigai?
Baklažanų daigai labai jautrūs persodinimui. Jei pažeistos šaknys, jie sunkiai prigyja. Sėti geriau į atskirus vazonus, o persodinti – atsargiai, nenubarstant žemės.
Kodėl byra lapai, žiedai ir vaisių užuomazgos?
- Šiltnamyje per karšta (daugiau nei 28 ºC). 2. Dėl blogai purenamos žemės, kai šaknys negauna pakankamai maisto medžiagų ir deguonies. 3. Baklažanai buvo perdžiovinti ir sureagavo į drėgmės trūkumą.
Kodėl nustojo augti anksčiau puikiai vešėję baklažanai?
Augalai perkaito staigiai pakilus temperatūrai arba sušalo, jai staiga nukritus.
Kodėl nesimezga vaisiai?
Baklažanai gauna per mažai šviesos. Jie per parą turi būti apšviesti 12–14 valandų. Vaisių nemezga net augantys daliniame šešėlyje. Šiltnamyje per šalta (mažiau nei 20 ºC) arba per karšta.
Ar baklažanai užaugs lauke?
Užaugs tik labai šiltą ir saulėtą vasarą, jei bus šiltoje užuovėjoje. Lauke baklažanai sodinami birželio viduryje.
Nuo sėjos iki derliaus
*Baklažanai sėjami vasario pabaigoje–kovo pradžioje.
*Sėklos dygsta 25–28 ºC temperatūroje. Tokią ją reikėtų palaikyti, iki pasirodys daigai.
*Daigai geriausiai auga 18–20 ºC temperatūroje. Svarbu, kad ji nenukristų žemiau 15 ºC.
*Daigų pikuoti nerekomenduojama, nes jų šaknys labai jautrios. Geriau sėklas sėti į pavienius indelius ir ten augalus auginti tol, kol reikės sodinti šiltnamyje.
*Į nuolatinę vietą sodinami 5–6 lapus turintys daigai, kurių šaknys jau yra šiek tiek išsikerojusios. Grūdinami, kad lengviau priprastų prie pasikeitusių sąlygų. Jie sodinami gegužės pabaigoje į derlingą, purią ir šiltą žemę tokiame pačiame gylyje, kokiame buvo vazonėlyje.
*Daigus sodinkite 0,5 m atstumu vieną nuo kito. Atsižvelkite į veislės augumą. Aukštaūgius ir didesnius vaisius vedančius baklažanus sodinkite dar rečiau. Dirvą naudinga mulčiuoti kompostu, durpėmis, perpuvusiu mėšlu arba uždengti juoda plėvele – bus puresnė ir šiltesnė.
*Baklažanai – trumpos dienos augalai. Ji turėtų trukti 10–12 valandų. Tik tokiu atveju galima tikėtis derliaus.
*Sparčiai augdami baklažanai šakojasi. Paliekamos tik 3 stambiausios šakos ir viršūnė, kitos pašalinamos. Paremiama.
*Kai prasiskleis pirmieji žiedai, ribokite pagrindinio stiebo augimą. Ant kiekvieno augalo palikite tik 5–6 vaisius. Bevaises šakas pašalinkite, naujus žiedus nuskinkite, neleiskite augti ūgliams.
*Baklažanus būtina tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Tinka skirtos pomidorams ir paprikoms.
*Derlių skinkime praėjus 30–40 dienų nuo žydėjimo.
*Baklažanus labai mėgsta įvairūs kenkėjai: kolorado vabalai (nuolat rinkite), amarai ir kt.
Patarimas. Baklažanų vaisius skinkite laiku, kitaip jie pasidarys gelsvos ar gelsvai rusvos spalvos. Viduje bus daug sėklų. Maistui jie netiks, nes sukaups daug nuodingos medžiagos solanino.
Pixabay nuotr.