• vasario 5 d., Trečiadienis

Bandykime prisijaukinti baklažanus

Jau ne viena vasara dovanojo karščio bangas ir gerokai daugiau saulėtų dienų nei prieš 10 metų ar dar seniau. Tuo naudodamiesi sodininkai imasi auginti vis lepesnius augalus. Jei anksčiau reiklioms daržovėms būdavo gaila skirti dalį daržo ar šiltnamio, tai dabar vis dažniau tokie bandymai pasiteisina ir gaunamas neblogas derlius. Šį kartą – apie tai, ko reikia skaniems baklažanams užaugti.

 

 

 

Palyginimas su giminaičiais

Sodininkai baklažanų auginimą dažnai lygina su kitų šiltnamio daržovių – pomidorų ir paprikų, rečiau agurkų. Čia yra ir panašumų, ir skirtumų. Tokie lyginimai paprasti, nes dauguma jau mintinai žino pomidorų ir paprikų poreikius.

Svarbiausia – baklažanai yra reiklesni. Augindami lauke sulaukiame neblogo ankstyvųjų pomidorų derliaus, po lengvomis priedangomis puikiai dera paprikos. O štai pasiskinti baklažanų vaisių galima tik itin šiltomis vasaromis, todėl juos reikėtų sodinti šiltnamyje. Pagal temperatūrą šioms daržovėms labiau tiktų agurkų šiltnamis, bet santykinis oro drėgnis ten būtų per didelis. Todėl joms geriau augti su pomidorais ir paprikomis.

Optimali dienos trukmė baklažanams yra 10–12 valandų, bet jie pakenčia ir ilgesnes dienas, kokios pas mus būna vasarą. Šešėlio nemėgsta, tokiomis sąlygomis nežydi arba nubyra neprasiskleidę žiedai.

Vegetacijos metu oro temperatūra turi būti 18–28 °C. Jai nukritus žemiau 16 °C, sutrinka augalų medžiagų apykaita ir maisto medžiagų pasisavinimas, sustoja arba labai sulėtėja augimas ir vaisių mezgimas. Aukštesnė nei 32 °C temperatūra pavojinga – mažėja žiedadulkių daigumas, nevyksta apdulkinimas, byra prasiskleidę žiedai ir užuomazgos. Staigūs temperatūros kitimai, šilumos trūkumas ir perkaitimas gali paskatinti masinį žiedų byrėjimą.

Optimalus santykinis oro drėgnis yra 75–80 proc. Viena vertus, baklažanai yra labai jautrūs grybinėms ligoms, kurios plinta, kai jis yra per aukštas. Kita vertus, juos dažnai puola voratinklinės erkutės, kai santykinis oro drėgnis žemas. Todėl reikia atsižvelgti į aplinkos sąlygas: riboti laistymą vėsiu ir lietingu oru, gausiai lieti karštomis, saulėtomis dienomis.

Gerą derlių galima gauti tik auginant baklažanus tinkamai paruoštoje dirvoje. Ji turi būti puri, patręšta, bet ne per daug. Rudenį perkasant žemę, į 1 m2 įmaišoma po kibirą perpuvusio komposto, o pavasarį prieš sodinimą – mineralinių trąšų. Jei pridedama daug mėšlo, auga tik lapai, o vaisių nebūna. Ir per vegetaciją baklažanams labai patinka dirvos paviršiaus purenimas.

Persodinti baklažanai prigyja sunkiai. Jei pažeidžiamas šaknų gniužulas, 1–2 savaitėms sustoja augimas, nukrenta apatiniai lapai, kol nepradeda vystytis naujos šaknys. Todėl daigus reikia auginti puodeliuose, kad persodinant nebūtų pažeistos šaknys. Kol augalai prigyja, būtina reguliariai laistyti, o palaisčius – supurenti dirvos paviršių.

 

 

Auginami tik iš daigų

Baklažanų sėklos labai smulkios: 1 g jų būna apie 200. Namų sąlygomis juos geriausia sėti kovo viduryje ir auginti išpikavus kaip pomidorus arba sėti po 1 sėklą tiesiai į atskirus daigyklų lizdus. Optimali dygimo temperatūra yra 25–28 °C. Žemesnėje nei 15 °C temperatūroje baklažanai nedygsta.

Šių daržovių daigai auginami taip pat, kaip pomidorų ir paprikų. Pikuojami pradėjus formuotis antrajam lapeliui. Jie persodinami į 10–12 cm skersmens vazonėlius. 60–65 dienų amžiaus sodinukus metas grūdinti ir persodinti į šiltnamius…

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2021 m. vasario mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Vasario 5, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 17:06.
  • Mėnulis teka 10:01, leidžiasi 01:44.
  • Mėnulis Jautyje. Priešpilnis 10:02
  • Aga, Agė, Agota, Birutė, Gaudvilas, Ilona.
  • Šv. Agota, Duonos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite daržoves, gėles, persodinkite daigus (į dėžutes ar šildomus šiltnamius). Jie turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai. Tikrinkite sėklų daigumą. Tinkama diena persodinti, tręšti kambarinius augalus,
  • Jei vasaris šaltas, birželis bus karštas.
e-seklos

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius