• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Butelinė palmė – nukaris

Labai lėtai augantis egzotiškos išvaizdos augalas turi daug įdomių vardų. Dėl sustorėjusios apatinės kamieno dalies jis pramintas dramblio koja, dėl viršūnėje pasišiaušusių ir besidraikančių ilgų siaurų lapų kuokšto – ponio arba arklio uodega. Bendra augalo išvaizda dažnai lyginama su palmių. Iš čia ir kilo butelinės palmės pavadinimas.

 

 

Iš sausųjų atogrąžų

Riestalapis nukaris natūraliai paplitęs Centrinėje Amerikoje, daugiausia Meksikos rytinėse valstijose. Tai lėtai auganti, ilgaamžė rūšis – ten registruotas 350 metų amžiaus augalas.

Gamtoje šis visžalis augalas siekia iki 4–6 m aukščio. Apatinė kamieno dalis būna sustorėjusi, kaupia vandens atsargas. Bet kiekvieno nukario kamienas šiek tiek skiriasi: vienų išauga trumpas, storas, o kitų – aukštesnis ir plonesnis. Prie žemės jis gali būti 0,5 m skersmens. Šakojimasis taip pat skirtingas. Augalai ilgai gali turėti vieną tiesų kamieną ir tik senesni pasipuošia kylančiomis šakomis viršutinėje kamieno dalyje.

Lapai siauri, vos 1,5–2 cm pločio ir labai ilgi, iki 90–180 cm. Auga tankiu kuokštu, svyra žemyn. Jie gali būti lengvai pasisukę, viršūnėse supleišėję.

Žydi ne jaunesni kaip 10 metų augalai. Didelė smulkių baltų žiedų kekė iškyla virš lapų. Nors nekvepia, visas žiedynas labai gražus. Augalai dvinamiai, taigi moteriški ir vyriški žiedai ir žiedynai nevienodi. Deja, tikimybė namuose sulaukti nukarių žydėjimo labai maža.

Nukariai auga šiltose srityse, kur mažai kritulių ir vasarą bent porą mėnesių trunka sausros periodas. Randami tarp kitų sukulentų, retuose miškuose, kalnų šlaituose, kur dirvožemis skurdus ir akmeningas.

Iš negausios genties populiariausias yra dekoratyvinis kambarinis augalas – riestalapis nukaris. Kitos rūšys auginamos rečiau. Pavyzdžiui, grakštusis nukaris (B. gracilis) turintis ežiuku į visas puses styrančius trumpesnius lapus.

Daug metų šiuos augalus vadinome senuoju tarptautiniu vardu – nolinomis. Dar ir dabar šis sinonimas plačiai vartojamas. Bet reikėtų žinoti, kad botanikai išskyrė dvi artimas gentis: Beaucarnea ir Nolina. Nolinos (Nolina) yra kita, panaši ir artima gentis, o tikrasis šio puošnaus augalo vardas – riestalapis nukaris (Beaucarnea recurvata, sin. Nolina recurvata).

 

„Dehner“ nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. birželio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius