Česnakai: poreikiai dirvai ir atsargų laikymas
Jei norite gausaus česnakų derliaus, turite žinoti, kad jie nemėgsta rūgščių dirvų. O norintys ilgiau išlaikyti jų atsargas šaltuoju metų laiku taip pat turi kai ką žinoti…
Kokią dirvą mėgsta?
Česnakai geriausiai auga puveningose, mėšlu ir mineralinėmis trąšomis tręštose priesmėlio ir lengvo priemolio dirvose, kurių pH 6,6–7,0, saulėtose vietose. Šios daržovės nemėgsta rūgščių dirvų. Sunkesnes dirvas reikia ruošti rūpestingiau – giliai sukasti, į 1 m2 įterpti 1–2 kibirus komposto ir apie 2 kg medžio pelenų, o rūgštesnes būtina pakalkinti.
Geriausias priešsėlis yra ankstyvieji kopūstai, burokėliai, agurkai, moliūginės ir ankštinės daržovės. Prastai jie auga po svogūnų, bulvių, vasarinių česnakų, kai šalia žirniai, pupelės. Į tą pačią vietą sodinti geriausia po 3–4 metų.
Atsargos laikomos vėsesnėje patalpoje
Sėjinukai geriau išsilaiko vėsesnėje patalpoje (1–3 ºC), kur oro drėgnis 80–90 proc. Žiemą sandėliuoti ir vartojimui atrinkti reikėtų gerai subrendusias, išdžiovintas, nesutrūkinėjusiais lukštais, mechaniškai nepažeistas roputes. Atsargos kelis kartus per žiemą peržiūrimos.
Česnakai laikomi susukti į popierių, kartoninėje dėžėje ar krepšyje susluoksniuoti su samanomis. Mažesnį kiekį galima užpilti aliejumi ar sudėti šaldytuvo apačioje esančiame stalčiuje.