• birželio 24 d., Pirmadienis

Darbai sode spalio mėnesį

Po šilto ir saulėto rugsėjo atitipena spalis, kuri, tikėtina, atneš kiek labiau rudeniškus orus. Žvarbesnis vėjas, dažnėjantis lietus, žemiau besileidžiantys termometro stulpeliai skatina negaišti ir pasirūpinti sodu bei jo augalais.

 

 

Tvarkome ištuštėjusius sodo plotus. Sukasta dirva negrėbstoma, paliekami stambūs grumstai. Pro juos žiemą lengviau prasiskverbs krituliai ir šaltis. Sušalęs kritulių vanduo suardo didelius žemės gabalus ir dirva tampa puri. Jei reikia, organines trąšas paskleiskime ant paruošto ploto ir negiliai įterpkime kastuvu. Iki stipresnių šalčių paskutinį kartą perkaskite ir komposto krūvas.

Sodo baldus sunešame po stogu. Dienos vėsta, todėl sėdėti lauke nelabai miela. Lengvus baldus suneškite į sandėliuką. Kieme palikite tik vieną kitą drėgmės nebijantį suolelį arba krėslą, ant kurio galėsite pailsėti po darbų. Kitus nuvalykite ir laikykite sausoje vietoje. Labai drėgmės bijo iš vytelių pinti baldai.

Spalį sodinami vaismedžiai. Kiek kitokį sodą turėsite, jei įsiveisite derančią gyvatvorę. Viena eile išrikiuokite raudonuosius, juoduosius ar baltuosius serbentus (kas 30–50 cm), stiebinius agrastus (kas 50–70 cm), svarainius (apie 40 cm atstumais). Aukštas derančias gyvatvores galima suformuoti iš medlievų, švelniųjų gudobelių. Tik derlius bus mažesnis, negu subręsta ant pavienių augalų.

Paskutinį sodinimo terminą lemia oro sąlygos. Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinti bus negalima maždaug nuo lapkričio vidurio, nes tada prasideda didesni ir labiau jaučiami temperatūrų svyravimai.

Baliname vaismedžių kamienus. Tai daryti reikia rudenį, o ne pavasarį, jei tikrai norima juos apsaugoti nuo staigių temperatūros svyravimų, kenkėjų ir ligų. Vaismedžių kamienus aprišame nuo graužikų. Apie šiuos kenkėjus plačiau rašėme praeitame „Sodo spalvų“ numeryje.

Naikiname ligų užkratą. Spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje, kai visi lapai jau nukritę, apžiūrėkime vaismedžius. Pirmiausia būtina patikrinti obelis ir slyvas. Nurinkime mumifikuotus vaisius (supuvusius ir išdžiūvusius, kabančius ar prisiklijavusius prie šakų). Juos užkaskime toliau nuo sodo, kad žūtų ligos užkratas, kuris gali įsiskverbti į ateinančių metų derlių.

Ruošiamės skiepyti. Kai pasibaigia vegetacija ir vaismedžiai iš dalies pereina į ramybės būseną (meta lapus), laikas pasiruošti skiepų. Nuo išorinės lajos dalies pjaunami stiprūs ir sveiki pirmamečiai ūgliai su susiformavusiais miegančiais pumpurais. Jie turi būti apie 40 cm ilgio ir su maždaug 5 mm skersmens pagrindais. Iš kiekvieno galima paruošti 3–4 skiepūglius. Jei sode vienu metu pjauname kelių skirtingų veislių vaismedžių ūglius, jų nesupainiokime. Prie ryšulėlių prikabinkime lapelius su pavadinimais.

Graikinių riešutmedžių derlius. Geriausios kokybės riešutus surinksime nuo žemės. Jie nubyra ne visi vienu metu, tad po riešutmedžiais teks lankytis kiekvieną dieną. Riešutai nebijo silpnų šalnų. Surinktus nuplauname. Nuvalome juodas apvalkalų liekanas. Po to riešutus džioviname sausoje, vėdinamoje patalpoje. Tik gerai išdžiūvę jie praranda kartumą ir įgauna saldumo.

Paskutinis tręšimas. Spalį dirvą galima kalkinti medžių pelenais. Mėnesio pabaigoje pravartu barstyti sunkiai su žeme susimaišančias trąšas. Dažniausiai naudojamos tos, kuriose yra fosforo ir kalio. Negalima augalų tręšti trąšomis su azotu. Netikslinga naudoti kompleksines trąšas, kurių sudėtyje yra lengvai į gilesnius dirvos sluoksnius išplaunamo azoto.

Ką būtina saugoti nuo šalčio? Apklotus paruošiame visiems iš šiltųjų kraštų atkeliavusiems sodo augalams, rudenį pasodintiems jauniems vaismedžiams, vaiskrūmiams, spygliuočiams ir visžaliams lapuočiams. Uždengiame rožes ir stambiažiedes raganes. Ypatingas dėmesys skiriamas konteineriuose ir vazonuose pasodintiems augalams, kurie stovi terasoje arba balkone. Nors jie galbūt atsparūs šalčiui, tačiau keraminės ar plastikinės indų sienelės neapsaugos šaknų nuo žemos temperatūros. Prieš didelius šalčius visžalius spygliuočius ir lapuočius svarbu gausiai palaistyti. Tai daryti reikia ir per kiekvieną atlydį (išskyrus sausamėges rūšis). Pirmiausia būtina palaistyti konteineriuose pasodintus augalus.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius