Darbai vynuogyne, orams atvėsus
Vienas svarbiausių darbų vynuogyne (be vynuogių ragavimo) – genėjimas. Dažniau kalbama apie pavasarinį genėjimą, bet tai aktualu ir rudenį. Jei auginate šalčiams atsparius vynmedžius, kurių nereikia dengti, šis darbas atidedamas žiemos pabaigai, kai pasibaigia didesni šalčiai. Auginant jautresnes veisles, genėti reikia prieš pat dengimą, t. y. lapkričio mėnesį. Pats laikas susirūpinti ir, prieš imant į rankas sekatorių, apsiginkluoti žiniomis.
Kodėl reikia genėti?
Vynmedžiai – tai vieni iš seniausiai sukultūrintų augalų, todėl per tūkstanmetę auginimo istoriją žmonija išmoko formuoti ir genėti juos taip, kad užaugintų gausų, kokybišką derlių ir estetinis vaizdas būtų priimtinas.
Pagrindiniai genėjimo tikslai – nukreipti maisto medžiagas į bręstančias uogas ir palikti optimalų būsimų metūglių, taigi ir kekių, skaičių.
Negenimi vynmedžiai gali būti gana dekoratyvūs, tačiau jų derlius, laikui bėgant, prastėja, uogos tampa smulkios ir rūgščios. Ūglių būna daug, tačiau jie užauga trumpi ir ploni. Be to, tanki lapija blogiau vėdinasi ir lėčiau džiūsta, o tokios sąlygos palankesnės grybinėms ligoms plisti.
Net ir dekoratyvinę paskirtį atliekantys vynmedžiai atrodo gražiau, kai tvarkingai genimi. Be to, tada galima tikėtis ir kokybiškesnio derliaus, nei palikus juos negenėtus.
Vynmedžio genėjimą galima apibūdinti kaip „jo dalių šalinimą siekiant užsibrėžtų vynuogininkystės tikslų“. Svarbu:
*kontroliuoti vynmedžio dydį ir formą;
*optimizuoti derlingumo potencialą;
*subalansuoti vegetatyvinį augimą ir derėjimą.
Vynmedžių formavimas – erdvinis augalų dalių išdėstymas. Juos reikėtų formuoti, nes taip:
*optimizuojamas saulės šviesos pasisavinimas (fotosintezė);
*skatinamas derėjimas;
*atsižvelgiama į veislės savybes;
*sukuriama efektyvi, ekonomiška ir patogi vynuogyno priežiūros sistema;
*sumažinamas ligų plitimas (gerinant vėdinimą).
Kaip parinkti augalo aukštį?
Vynmedžio forma ir dydis priklauso nuo to, kaip jis formuojamas. Aukštis parenkamas toks, kad vietos ekspozicija ir klimatas būtų panaudojami geriausiai. Atsparūs žiemos šalčiams (ar pasodinti ten, kur jų nėra), bet anksti pavasarį vegetaciją pradedantys vynmedžiai gali būti aukšti, kad išvengtų pažemės vėlyvųjų pavasarinių šalnų, sudarytų pavėsį šaknims, kai klimatas labai karštas ir sausas.
Dengiami žiemai ir auginami šaltame klimate augalai formuojami žemi. Juos ne tik lengviau dengti, bet ir nokstančios vynuogių kekės kabo arčiau žemės paviršiaus, todėl gauna papildomos šilumos, kurią net ir naktį spinduliuoja žemė ir akmenys.