• rugsėjo 27 d., Trečiadienis

Vynuogių genėjimas: paprasčiau, nei atrodo

Vynuogių genėjimą visais laikais gaubė paslapties šydas. Dažniausiai taisyklių paieškos pasibaigdavo, o gal ir dabar pasibaigia, atodūsiu ir žodžiais: „Ai, nugenėsiu, kaip mokėsiu.“ Čiumpame sekatorių ir nugenime taip, kaip mums atrodo gerai. Iš tiesų pradžioje sudėtingai atrodantis vynuogių genėjimas nėra toks neįveikiamas darbas, koks atrodo iš pradžių.

 

Genimi pirmamečiai sodinukai

Pirmais metais vynuogė turi turėti tik vieną stiprų stiebą (iki 1 m ilgio). Mūsų klimato sąlygomis jis visą laiką nori augti, o to leisti negalima – tegul vystosi šaknys. Tad viršūnė nugnybiama. Vienas lapas „dirba“ apie 70–80 dienų, po to ima senti. Jauni lapai sunaudoja daug maisto medžiagų, todėl jie nereikalingi.

Jei rugpjūtį leisime vynuogei eikvoti jėgas jaunų lapų auginimui ir maisto medžiagoms, ji nespės sumedėti ir žiemą nušals. Tad nugnybiame viršūnę ir jaunus lapus, kad žaliuotų tik senesni.

Vynuogės lapus galima suskirstyti taip: apačioje pensininkai, atidirbę 70–80 dienų, virš jų darbininkai, o viršuje – vaikai. Šiuo atveju mums labai svarbios pirmosios dvi grupės, o trečioji nereikalinga. Stiebas sumedėja tik 10–15 cm. Artėjant žiemai, kai nukrenta lapai, jo viršutinė dalis nupjaunama, o apatinė paliekama su 3–4 pumpurais.

 

Genime antrametes ir trečiametes vynuoges

*Antrais metais iš paliktų pumpurų leidžiama vystytis tik dviem stipriausiems ūgliams. Iki liepos jie jau turi po 12–14 lapų (tiek susidaro maždaug per 5 savaites). Viršūnės nugnybiamos, ir jie abu palenkiami horizontaliai į skirtingas puses, pririšami prie metalinių vielų.

*Visą rugpjūtį ir rugsėjį šie ūgliai auga horizontaliai. Tai labai svarbu. Kai jie palenkiami, maisto medžiagos pasiskirsto tolygiai. Kad ūgliai augtų tiesiai, pririšami prie vielų.

*Trečiais metais vynuoges be perstojo genėkite. Vertikalūs stiebai nuolat leidžia pažastinius ūglius, kuriuos reikia trumpinti. Visada papildomai paliekite 2–3 lapus. Po savaitės ūgliai ištįsta, ir juos vėl patrumpinkite. Kiekvieną kartą genėdami pagrindinius stiebus, vieną lapą palikite, tad rudenį jie bus gana ilgi. Galiausiai rugsėjį šie stiebai turi jau 16–18 lapų.

*Iš horizontalių stiebų išaugantys vertikalūs ūgliai dera, ant jų formuojasi žiediniai pumpurai ir noksta uogos.

*Derėję vynuogių stiebai neduos uogų dar kartą. Pavasarį reikia leisti vystytis vienam ūgliui, kuris pakeis seną derėjusį stiebą su šakomis.

*Senas stiebas nupjaunamas, paliekant du pumpurus. Kitais metais, pavasarį, iš jų išaugs du nauji stiebai, kurių vienas, viršutinis, patrumpinamas iki 8 pumpurų ir prilenkiamas, o antras, apatinis, ir vėl nukerpamas, paliekant du pumpurus. Vynuogė neišsiplečia, neeikvoja jėgų ir nemaitina daug šakų. Tiesiog ji kiekvienais metais atsinaujina ir vėl augina derėsiančius stiebus.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 18:52, leidžiasi 03:30.
  • Mėnulis Žuvyse 03:18, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius