Daržovių apsauga nuo šalnų ir sandėliavimas
Kurios daržovės itin jautrios šalčiui, o kurios pasižymi didesniu atsparumu? Kaip teisingai sandėliuoti? Kada nuimti derlių? Straipsnyje atsakymai į šiuos klausimus ir dar daugiau naudingos informacijos.
Apsauga nuo šalnų
Ne visos daržovės vienodai bijo šalnų. Pavyzdžiui, morkos joms gana atsparios. Nuo pirmosios šalnos daržoves galima bandyti apsaugoti, ypač jei prognozuojama, kad ji bus trumpalaikė ir nelabai stipri. Tai patartina daryti, jei matote, kad daržovės dar nepakankamai subrendusios.
Taigi net ir paliktas lauke, jas galima apsaugoti uždengus sena paklode, maišiniu audeklu, daržo plėvele, didelėmis dėžėmis. Ypač šios priemonės pasiteisins, jei antroji šalna bus tik po 2–3 savaičių.
Kai kurias daržoves galima palikti žiemoti. Pavyzdžiui, šakninės petražolės, pastarnokai, porai, gelteklės neblogai žiemoja lysvėse. Svarbu jas pridengti kokia nors apsaugine medžiaga: šiaudais, daržo plėvele ar durpėmis.
Sandėliavimas
Daugeliui daržovių tinkama sandėliavimo vieta – vėsi ir drėgna. Oro drėgnis – apie 90 %. Jei trūksta drėgmės, ją šiek tiek padidins drėgnas smėlis ar samanos, šlapi maišiniai audeklai. Šilta ir sausa patalpa tiks moliūginėms daržovėms, vidutiniškai vėsi ir sausa – svogūnams, sausa – žirniams ir pupelėms, vėsi ir drėgna – bulvėms ir kitiems šakniavaisiams.
Norint išlaikyti kokybiškas daržoves, svarbu pasirūpinti ir gera oro cirkuliacija: rūsius ar kitas patalpas būtina reguliariai vėdinti, ypač pirmaisiais mėnesiais. Prieš nuimant derlių patartina dezinfekuoti saugyklą, dėžes.
Patarimai
*Imkite derlių tik sausu oru. Geriausias metas – ankstyvas rytas, vos nudžiūvus rasai.
*Daržovių nelaikykite šalia obuolių, nes jie išskiria etileną. Šios dujos suteiks kartumo morkoms ir sutrumpins moliūgų, bulvių ir daugelio kitų daržovių gyvavimo periodą.
*Stenkitės nepažeisti šakniavaisių, nes jie laikysis trumpiau, ims greitai gesti.
*Svarbu reguliariai perrinkti daržoves ir apgedusias išmesti. Jomis reikia stengtis neliesti sveikųjų, kad neužsikrėstų.