Dracenų pusseserės kordilinos
Iš žalumos išsiskiriantys spalvingi lapai visada traukia dėmesį. O kai augalas dar yra ir vidutinio dydžio, jis nesunkiai pritampa bet kokioje namų aplinkoje. Tokiomis universaliomis savybėmis pasižymi plačialapės kordilinos veislės. Stambesnės pietinės kordilinos labai panašios į dracenas, todėl šie augalai dažnai painiojami.
Spalvingieji dryžiai
Plačialapė kordilina (Cordyline fruticosa, sin. C. terminalis) – vienas spalvingiausių kambarių gyventojų. Parduotuvėje žiūrėdami į maždaug 20 cm aukščio augaliuką net neįtariame, kad tėvynėje jis yra iki 4 m aukščio mažai šakotas medelis. Rūšies lapai žali, iki 60 cm ilgio. Tai galiausiai ir nesvarbu: vazone augalas niekada toks neužaugs, o ir nėra prasmės auginti aukštą. Senstančių plačialapių kordilinų apatiniai lapai džiūsta, stiebai nuplinka. Nedidelės, jaunos yra pačios gražiausios, o jų lapai margiausi.
Plačialapės kordilinos išvesta nemažai veislių. Seniai, prie kelis dešimtmečius, buvo pagarsėjusios ‘Rubra’ ir ‘Red Edge’, vėliau ryškiai sužibo ‘Kiwi’. Šiuo metu galima rinktis iš kelių populiarių: geltoni ir bronziniai dryžiai mainosi ‘Chocolate Queen’ lapuose, tamsiai raudonai spindi ‘Ruby’, raudonai – ‘Red Sister’ ir daug kitų veislių. Naujesnės yra ‘Orange Tip’ (lapai žali su oranžiniais kraštais), ‘Easter’ (lapai itin platūs, išmarginti raudonai).
Ilgų siaurų lapų kuokštą turinti pietinė kordilina (C. australis) kambaryje užims daugiau vietos. Tik patys mažiausi augalėliai tilps ant palangės, o vėliau jiems reikės labai šviesios vietos netoli lango. Šios rūšies privalumas – atsparumas šaltukui. Pietų Europoje ji sodinama parkuose ir gėlynuose. Lietuvoje lauke žiemoti ši kordilina negali, bet vasarą atvirame ore – geriausia. Dažniausiai auginamos purpurinius lapus veislės turinčios ‘Atropurpurea’, ‘Red Star’, ‘Red Sensation’. Dar gražesnės yra ‘Cherry Sensation’, ‘Sunrise’, ‘Southern Splendour’ purpuriniais lapais su ryškiai rožiniais dryžiais. Retai sodinama žalialapė ‘Torbay Dazzler’ su geltonais krašteliais ar spalvingoji ‘Radiant’. Antrosios veislės purpuriniai lapai su šviesiomis pagrindinėmis gyslomis ir šviesiai žaliais krašteliais sukuria sunkiai apsakomą spalvų derinį. Oranžinius ar rožinius lapkočius turinčios ‘Pink Champagne’ ir ‘Sundance’ atrodo lyg apšviestos iš vidaus.
Pamažu pietinė kordilina suformuoja storesnį stiebą, apatiniai lapai nudžiūva ir nukrenta, ir ji tampa panaši į draceną. Bet ši rūšis ilgai būna išvaizdi, todėl dažnai atnaujinti nereikia.
Kordilinos – smidrinių (Asaparagaceae) šeimos gentis, kuriai priskiriamos 15–24 rūšys. Visos paplitusios Ramiojo vandenyno vakariniame pakraštyje: Naujojoje Zelandijoje, Rytų Australijoje, Pietryčių Azijoje, Polinezijoje ir Havajuose. Viena rūšis auga Pietų Amerikos vakariniame pakraštyje. Anksčiau kordilinos laikytos labai artimomis dracenų genčiai, bet pagal naujausią klasifikaciją jos atsidūrė skirtinguose pošeimiuose, taigi labiau panašios nei artimos.
Ryškios spalvos – tik saulės spinduliuose
*Plačialapės kordilinos lengvai prisitaiko prie įprastų kambario sąlygų. Jos neblogai auga visur, tik skirtingomis sąlygomis kitokia išvaizda. Ypač lapų spalvą keičia saulės spinduliai.
*Pati geriausia vieta – šviesi, saulėta arba bent pusę dienos apšviečiama saulės, prie rytinio ar vakarinio lango. Pietiniuose kambariuose augalus vasarą reikėtų laikyti toliau nuo lango, o šiauriniuose atvirkščiai – pačioje šviesiausioje vietoje.
*Nuolatinėje vietoje auganti ir reguliariai laistoma plačialapė kordilina gausiau pasipuošia lapais. Jie laikosi ne tik viršūnėje, bet ir nemažoje viršutinėje stiebo dalyje. Tik kas 1–2 savaites vazonas vis pasukamas, kad augalas nelinktų į lango pusę. Jei kambaryje tamsoka, jis krypsta į šviesą, stiebai būna plonesni, o tarpai tarp lapų didesni. Labai šviesioje vietoje kordilina auga lėčiau, būna tanki, lapai nusidažo visomis veislei būdingomis spalvomis.
*Žiemą plačialapės kordilinos geriausiai praleidžia tame pačiame kambaryje. Aplinkos temperatūra neturi nukristi žemiau 12 °C šilumos. Vazoną galima patraukti arčiau lango, kad būtų šviesiau.
*Pietinės kordilinos mėgsta saulę, gryną orą. Kelerius metus augusiems augalams reikia ir nemažai erdvės, todėl vasarą jais puošiamos terasos, lauko gėlių konteineriai. Žiemą gali būti 5–10 °C šilumos. Kuo vėsesnis žiemojimo kambarys, tuo rečiau laistoma.
*Nors visos kordilinos pakenčia sausrą, nevysta, bet perdžiūvus žemei ima kristi apatiniai lapai, džiūti kraštai. Kambariuose augalus reikia laistyti tada, kai pradžiūva žemės paviršius. Jei ruošiatės važiuoti atostogauti, gerai palaistykite ir nuneškite nuo lango toliau į kambario gilumą.
*Tręšti kordilinas geriausia trąšomis dracenoms ir jukoms. O jei tokių nerasite parduotuvėje, tiks ir universalios kompleksinės. Kovo–rugsėjo mėnesiais tręšiama kas dvi savaites. Nenaudokite vien azoto arba labai daug šio elemento turinčių kompleksinių trąšų. Žiemą tręšti nereikia. Tik labai šiltuose ir šviesiuose kambariuose laikomas plačialapes kordilinas kartą per mėnesį galima patręšti trąšomis kaktusams.
*Persodinti geriausia kasmet. Jei neturėjote laiko, bent pakeiskite viršutinį 5 cm storio žemės sluoksnį. Tinka puri kompostinė žemė, jos mišiniai su durpine žeme. Visada įmaišoma truputį smėlio. Vazone būtinas labai geras drenažas. Drėgmės perteklius kenkia labiau nei perdžiūvimas.
Unsplach nuotr.