Elektros instaliacija sodyboje: elektros lizdų ir jungiklių išdėstymas
Prieš pradėdami elektros instaliacijos darbus, turite suplanuoti lizdų ir jungiklių vietas patalpose. Būtina išsiaiškint naudojamų elektros prietaisų ir įrenginių vietas, parengti jų buvimo schemą ir apskaičiuoti reikiamą jų skaičių. Kiekviena patalpa išsiskiria savo funkcionalumu ir jose naudojamas skirtingas elektros prietaisų skaičius. Todėl sudarant elektros taškų planą ar schemą, tenka atsižvelgti į daugybę niuansų. Pavyzdžiui, jei tai yra svetainė, tada joje yra televizorius, stalo lempos, kompiuteris ir kiti įrenginiai. Straipsnyje bandysime pasiaiškinti kaip teisingai ir saugiai įsirengti elektros instaliaciją.
Elektros instaliacijos taisyklės
Planuojant elektros instaliacijos darbus būtina susipažinti su LR ūkio ministro 2007 sausio 31 d. įsakymu Nr.4-40. patvirtintomis „Elektros įrenginių įrengimo bendrosiomis taisyklėmis“ Šios taisyklės privalomos visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, įsirengiantiems naujus, rekonstruojantiems ar remontuojantiems kintamosios ir nuolatinės srovės elektros įrenginius. Elektros įrenginių įrengimo taisyklės yra suderintos su elektros instaliacijos, lizdų ir jungiklių įrengimo standartais. Taisyklėse nurodoma, kad gyvenamosiose ir administracinėse patalpose paslėptosios instaliacijos laidai ir kabeliai turi būti montuojami instaliacijai skirtose zonose (1 pav.).
Jungikliai, rozetės ir atšakų dėžutės turi būti įrengti instaliacijos zonose. Jungiklius rekomenduojama įrengti 90 cm atstumu nuo grindų (kaip nurodo „Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės“ – arčiau durų rankenos), o elektros lizdai – 30 cm ir atstumu nuo grindų. Elektros mašinos, aparatai ir prietaisai, kurių galia 2 kW ir didesnė, turi būti prijungiami prie skirstomojo skydo atskira elektros grandine. Tiesiant laidus ir kabelius virš kabamųjų lubų, reikia atsižvelgti į taisyklių nurodymus, taip pat į gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų elektros įrenginiams keliamus reikalavimus.
Elektros instaliacijos projektas ir europiniai elektros instaliacijos standartai
Projektuojant namo elektros instaliaciją apskaičiuojamos būsimos apkrovos, numatomi naudojami elektros prietaisai. Jeigu tai individualus namas, privalo būti numatyta, kur reiks įjungti žoliapjovę ar dulkių siurblį, nepamiršta, kad reikalingas terasos apšvietimas, parinktos patogiausios elektros įrangos instaliavimo vietos, nurodyta gaminių specifikacija. Privaloma žinoti, kad daugiau 2-3 kW galios jungti į vieną liniją nerekomenduojama. Priklausomai nuo prietaisų išdėstymo ir galios, gali keistis saugiklių ir laidų parametrai, instaliacijos schema. Taip pat numatoma tinkamiausios, ergonomiškos vietos kištukiniams lizdams ir jungikliams, papildomos jungimo vietos bei techninės valdymo galimybės, parenkama atitinkami sujungimo ir komutavimo elementai.
Namų remonto, statybos ir elektros instaliacijos darbai atliekami atsižvelgiant į europinius standartus. Pastaruosius standartus sudaro eilė reikalavimų ir rekomendacijų, kurių pagrindiniai išdėstomi šiame skyrelyje. Visų pirma – keičiant laidus rekomenduojama vengti varinių ir aliumininių laidų tiesioginio sujungimo. Laikantis saugos reikalavimų, būtina naudoti laidus su įžeminimu, rekomenduojama stengtis naudoti varinius laidus, draudžiama tiesti laidus po grindjuoste ir per langų angas. Šeimininkų pageidavimu nauji lizdai ir jungikliai įrengiami laikantis patogaus naudojimosi principo. Pagal šį principą, elektros lizdai gali būti montuojami skirtingais atstumais nuo grindų, tačiau racionaliausias variantas, montuoti juos 30 cm atstumu nuo grindų. Šiuo atveju patogu paslėpti laidus ir jungti buitinius prietaisus. Europos standartinių elektros lizdų kaiščių skersmuo yra 0,8 mm didesnis negu anksčiau naudotų. Atstumas tarp jų taip pat skiriasi. Srovės stiprumas elektros lizduose yra 10A arba 16A. Buitiniuose prietaisuose – 6,3A arba 10A. Tai reiškia, kad šiuo atveju europinis elektros lizdų įrengimo standartas suteikia puikias galimybes naudoti buitinius prietaisus. Netolimoje praeityje žmonės buvo įpratę, kad jungikliai būtų montuojami maždaug 160 cm atstumu nuo grindų. Daugeliui žmonių ši galimybė buvo ir išlieka tinkamiausia, nes buvome įpratę, kad jungiklis būtų akių lygyje ir toks sprendimas atrodė racionaliausias. Remiantis Europos standartu, jungikliai montuojami 90 cm atstumu nuo grindų. Tai leidžia įjungti ir išjungti apšvietimą aukštai nepakeliant rankų. Prie įėjimo į kambarį patogu naudotis jungikliais, įrengtais suaugusiojo žmogaus nuleistos rankos lygyje, tai yra, 80–90 cm atstumu nuo grindų Šis išdėstymas leidžia greitai rasti jungiklį prie įėjimo. Turime pripažinti, kad lizdais ir jungikliais, įrengtais pagal „Europos standartą“, patogu naudotis, tačiau naudoti vienintelį 30 cm aukštį nuo grindų, elektros lizdų montavimo ir 90 cm aukštį jungikliams montuoti tikrai nebūtina.
Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – Shutterstock, Unsplash, AGV.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. rugsėjo mėnesio numeryje.