Geometriniai gėlynų raštai
Tikriausiai atsiras žmonių, kurie paklaus: „Kas? Geometriniai gėlynai? Atgyvena, seniena. Laisvasis stilius, žydinčios pievos, „olandiškoji banga“ – štai kur mados klyksmas.“ Neskubėkime nuvertinti – jei į namus per veją nutiestas tiesus, platus takas, į kurį galite žvelgti jaukiai įsitaisę viršutiniame namo aukšte ar mansardoje, galbūt geometrija kaip tik tiks? Tad pirmyn! Juk nauja – tai pamiršta sena…
Dydis ir forma
Klomba – labiausiai paplitęs reguliariojo stiliaus sodų puošybos elementas. Jos pagrindiniai ypatumai yra simetrija ir griežta forma – skritulys, ovalas, rombas, stačiakampis arba kitos taisyklingos geometrinės figūros. Skersmuo gali būti nuo 1 iki 30 m, atsižvelgiant į sklypo dydį. Augalai sodinami taip, kad sudarytų sudėtingą geometrinį raštą. Išsaugoti vingrias ornamentų formas galima arba sodinant žemaūgius, kompaktiškus vienmečius, arba kiliminius daugiamečius, pavyzdžiui, šliaužiančiąją vaisginą (Ajuga reptans), mažąją žiemę (Vinca minor). Kiekvienos grupės augalai sodinami skirtingais raštais.
Nors vienmečiai augalai kompaktiški, tačiau augdami gerokai padidėja, pažeisdami piešinio kontūrus. Dėl šios priežasties įkasama ne platesnė kaip 20 cm plastikinė ar metalinė apvado juosta. Jos apatinė pusė įleidžiama į dirvą, o viršutinė (apie 7–10 cm) neleidžia vienmečiams augalams smarkiai išsikeroti. Ši priemonė padeda išlaikyti ornamentus, tik svarbu, kad ji nebūtų matoma, nešviestų lyg akcentas.
Klombą apsodinus kiliminiais augalais, apvado neprireiktų. Bet kuriuo atveju ją tektų karpyti ir ne rečiau kaip kas 3–4 savaites. Tuomet raštas išliktų nepriekaištingas visą sezoną.
Kad klomba būtų geriausiai matoma, ji dažniausiai formuojama vejos arba žvirgždo, skaldos fone. Gėlyno pakraščiai turi būti pakilę virš dirvos 15–20 cm. Jei klombos skersmuo yra didesnis nei 5 m, viršus padaromas truputį išgaubtas, su 5–10 % nuolydžiu – kas kiekvieną spindžio metrą jis pakeliamas 5–10 cm.
Dažnai klomba vadiname viską, kas apsodinta gėlėmis. Tai nėra profesionalo požiūris. Klomba yra paradinis sodo elementas.
Augalų parinkimas
Jei klomba yra ne didesnė kaip 5 m2, užteks 2–5 rūšių arba veislių gėlių. Dideliuose ornamentiniuose gėlynuose jų skaičių galima padidinti iki 8–10.
Dažniausia klaida – nedidelėje klomboje prisodinti galybę įvairiausių augalų. Jei kyla tokia pagunda, pasistenkite laikytis šios taisyklės: kuo įvairesni augalai, tuo paprastesni turėtų būti raštai.
Jei norite, kad klomba būtų dekoratyvi visą sezoną, teks kaitalioti augalus: pavasarį pasodinti tulpių, narcizų, hiacintų, smulkiasvogūninių ir anksti pražystančių dvimečių (našlaičių, neužmirštuolių, saulučių), o paskui – vienmečių vasarinių ir kiliminių.
Klombos priežiūra susideda iš reguliaraus ravėjimo, laistymo ir, žinoma, tręšimo. Vienmečius augalus galima tręšti iki vegetacijos pabaigos kas 2–3 savaites. Taip pat reikėtų laiku išskinti nužydėjusius žiedynus.
Pexels nuotr.