• liepos 27 d., Šeštadienis

Kuriame pasaką, kurioje norime gyventi

Pataria kraštovaizdžio architektė Jurgita Sėjūnaitė

Pavasaris – pats tinkamiausias laikas planuoti gėlyną ar dekoratyviąją zoną kieme. Galime neskubėti, turime laiko ilgais vakarais pasitarti su šeimos nariais, išsakyti savo norus, pageidavimus ir priimti visiems tinkamus sprendimus. Juk laiką kieme leis visa šeima, todėl čia turi būti gera visiems. Be to, žiemą ir ankstyvą pavasarį galima ramiai ir be skubos rezervuoti išsirinktus augalus, kad, kai ateis sodinimo laikas, netektų nusivilti, jog reikalingų tiesiog nėra. Pateiksiu keletą patarimų, leisiančius suplanuoti veiksmus, kad gėlynas būtų dekoratyvus ir džiugintų ištisus metus.

 

Gėlyno planavimo klaidos

*Norime visko, perkame ir sodiname viską, kas gražu. Pasiduodame akcijų karštligei. Čiumpame viską, ką atiduoda kaimynė ar meta už tvoros draugė.

*Neturime plano, idėjos, vizijos, blaškomės tarp įvairių stiliaus gėlynų.

*Neatsižvelgiame į augavietę (viršų ima mūsų norai, o ne reali situacija). Drėgname ir ūkanotame kieme užsispyrę norime turėti saulamėgių žydinčių gėlių.

*Neįvertiname priežiūros laiko sąnaudų. Nėra augalų, kuriems visiškai nereikėtų mūsų meilės ir priežiūros. Net geriausiai suplanuotą gėlyną vis tiek teks gal genėti, gal ravėti, gal laistyti, gal tręšti, gal koreguoti ir t. t.

*Neturėdami įgūdžių ir žinių, idėjų semiamės tik iš interneto. Taip, labai gražu balta skalda, suformuoti milžiniški buksmedžiai ir įvairiaspalviai rožynai, pakibę ant baltų tvorų, ar smaragdo vandens baseinai, tačiau jie ne visada pasiteisina mūsų klimate. Todėl idėjų reikėtų semtis iš mūsų klimato zonos augalų kompozicijų.

*Aklai kopijuojame, visada labai norime, kad būtų kaip pas Joną ar Petrą. Bet nebūtinai tie patys augalai mūsų sode augs, nebūtinai skirsime tiek pat laiko ar pinigų priežiūrai ir tiesiog nebūtinai jie patiks mūsų šeimai.

*Neatsižvelgiame į aplinkos biotopą. Gėlynas atrodys harmoningai tik tuomet, kai įsilies į aplinką, nesvarbu, kokia ji – pamiškė, paežerė, pieva ar nedidelis miesto kiemelis. Šie veiksniai mums yra patys geriausi sufleriai. Juk jei turime tvenkinį, šalia jo norime pasodinti pakrančių augalų, o ne rožių.

 

 

Gėlyno vieta

Gėlynas turi būti aiškiai matomas iš poilsio zonų (lauke ir/ar namuose), pro namų langą, iš terasos. Vaizdas pro langą – lyg paveikslas, į kurį žiūrėsime ne tik vasarą, bet ir spalvingą rudenį, ir baltą žiemą ar vis dar vėluojantį pavasarį. Visada verta gėlynui vietą rasti NAMUOSE. Ypač tose vietose, kur praleidžiate daugiausiai laiko (svetainėje, ant valgomojo stalo, virtuvėje ir pan.). Neskubėkite, pasėdėkite, pavaikščiokite ir stebėkite, iš kur atsiveria geriausias vaizdas į kiemą, kurkite „paveikslus“.

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. balandžio mėnesio numeryje.

Jurgitos Sėjūnaitės nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius