• birželio 24 d., Pirmadienis

Išsaugokime kardelius kitiems metams

Vis vėstančios dienos verčia skubėti apsaugoti šalčiui neatsparius augalus. Vieni iš jų – kardeliai. Nesvarbu, kad parduotuvėse pakelis gumbasvogūnių kainuoja tiek pat, kiek ir vienmetės gėlės vazonėlis. Patikusias veisles verta išsaugoti per žiemą ir džiaugtis jomis daug metų. Tik nepamirškite: kasmet išaugantys pakaitiniai gumbasvogūniai nėra amžini, per 4–6 metus pasensta ir sunyksta. Norint išsaugoti veislę, kardelius reikia atnaujinti išauginant iš gumbapumpurių („vaikučių“). Jei visas veisles sudėsite į vieną krūvą ir sumaišysite, po kelerių metų liks tik viena ar dvi geriausiai besidauginančios, o kitos sunyks. Tada dažnai sakoma: „Va, kardeliai išsigimė, liko viena spalva.“ Gaila, bet pirmosios sunyksta gražiausius žiedus turinčios ir ilgesnės vegetacijos gėlės. Iš gumbamumpurių išauginti kardeliai žydės jau po dvejų metų.

 

 

 

 

Tinkamiausias laikas iškasti kardelius – iki spalio vidurio. Tad paskubėkite, jei to dar nepadarėte. Žinoma, šalnos ir ankstyvas sodinimo laikas šiek tiek pakoreguoja darbų pradžią. Apšalusius ir gelstančius kardelius galima kasti anksčiau.

Iškasti augalus patogiausia laikant už lapų. Sudėję juos atskiromis krūvelėmis pagal veisles, lapus nukirpkite palikdami nedidelius kelmelius.

Kiekvienos veislės gumbasvogūniai dedami į atskirą dėžutę. Dvi savaites jie džiovinami šiltame kambaryje.

Apdžiūvusius gumbasvogūnius būtina nuvalyti: dabar lengvai atsiskiria senieji ir šaknų likučiai. Lukštų pašalinti nereikia, tegul jie saugo nuo perdžiūvimo žiemą. Gumbapumpurių („vaikučių“) pasilikite tik tiek, kiek ketinate išauginti naujų kardelių.

Per žiemą kardelius geriausia laikyti 5–8 ºC šilumos sausoje patalpoje. Retkarčiais patikrinkite. Jei per drėgna – ant lukštų gali atsirasti pelėsis, anksti pradeda dygti šaknys. Jei per šilta – jau žiemos pabaigoje pasirodo daigai.

Kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje kardeliai ruošiami sodinti. Nuvalomi visi dengiamieji lukštai, gumbasvogūniai apžiūrimi ir išmetami visi sugedę. Tokiu metu dėžutes atnešus į šiltą kambarį, pamažu pasirodo daigai.

Palankiausias sodinimo laikas – balandžio pabaiga ir gegužės pradžia. Sudaiginti kardelių gumbasvogūniai greičiau pradeda augti ir anksčiau pražysta. Tik nuvežti į sodą ir pasodinti tokius reikia labai atsargiai, nenulaužiant pagrindinio daigo, iš kurio vystysis žiedynas. Sudaiginę dalį gumbasvogūnių, turėsite anksčiau ir vėliau tos pat veislės žydinčių kardelių, taip gerokai pratęsdami žydėjimo laiką.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius