Gražuolis meilenis: ką reikia žinoti?
Naujas vazonas – kasmet
* Meileniai persodinami prieš ramybės periodą arba jam baigiantis.
* Vazonas turi būti tik 3–4 cm platesnis už svogūną, bet gilus, nes meilenio šaknų sistema stipri. Labai svarbus sodinimo gylis: pusė svogūno turi būti virš žemės, pusė – užberta. Jei žemė dengia tik 1/3 svogūno, nuo žiedynų svorio jis gali nusvirti į šoną. Giliau nei iki pusės užpiltas svogūnas nesuformuoja žiedynų, nyksta.
* Persodinant sveikas ir stiprias šaknis reikėtų išsaugoti, o senas, negyvas – pašalinti. Nukratomi ir senos žemės likučiai.
* Vazone būtinas geras drenažo sluoksnis. Užmirkusios šaknys greitai pradeda pūti. Nors meileniai nėra labai reiklūs, mėgsta neutralaus pH žemę. Naudokite kompostą ir jo mišinius su durpėmis.
Auginkime daugiau
* Kiekvienas svogūnas gausiai žydi 5–7 metus, vėliau pradeda senti. Tad kas kelerius metus pasilikite po dukterinį svogūnėlį. Jį atskirkite ir pasodinkite į atskirą vazoną. Iš dukterinių svogūnų išaugę meileniai pražysta po 2–3 metų.
* Lengviausia meilenius dauginti dukteriniais svogūnėliais. Jie susiformuoja prie brandžių 3–5 metų svogūnų apatinės dalies.
* Sėklos nesunkiai subręsta namuose. Tik motininio augalo savybių sėjinukai gali nepaveldėti, o iki žydėjimo jiems augti teks 4–6 metus.
* Meilenius galima dauginti kaip hiacintus – vertikaliai supjaustyto svogūno žvynais arba įpjovus dugnelį.
Meileniai gali nežydėti, jeigu:
* Yra per giliai pasodinti. Visiškai žeme užberti svogūnai gali net supūti.
* Nepakanka šviesos lapams augant. Dideli svogūnai žiedynus išleidžia esant bet kokiam apšvietimui, bet tik vieną kartą. Jei jie toliau auginami tamsiame kambaryje – žiedų nebus.
* Netinkama žemė arba trūksta maisto medžiagų. Augalus būtinai tręškite, persodinkite į kompostinę neutralaus rūgštingumo žemę.
* Vazonas yra netinkamo dydžio. Per dideliame inde pasodintas meilenis nežydi kelerius metus, iki šaknys jį visą užpildo. Tada gerai auga dukteriniai svogūnai, kurie taip pat neskuba žydėti.
* Netinkamas ramybės periodas. Neskubėkite nupjauti lapų, jei jie dar žali. Augalą laikykite tamsiai ir sausai. Nukirpkite tik sudžiūvusius lapus. Nelaistykite, kol nepasirodys žiedynas arba lapai.
Pixabay nuotr.