• gegužės 13 d., Pirmadienis

Kaip gražiai paslėpti drenažo sistemą?

Dizaineriai, įkvėpti atodrėkių ir liūčių, prisiminė sausą upelį – vandenį simbolizuojantį sodo elementą – ir lomas, kur kaupiasi krituliai ir kuriomis galima grožėtis tada, kai jie iš ten iškeliauja. Išlošiame du kartus – pasirūpiname vandens pertekliumi ir turime dar vieną patrauklų vaizdą. Žinoma, esame priklausomi nuo klimato sąlygų, sklypo dydžio ir dirvos struktūros. Puiku, kai galima suderinti grožį ir naudą.

 

Loma, drenažas ar jų mišinys

Drenažas ir perteklinio vandens nutekėjimas, ypač molingame sklype, yra nemenkas iššūkis sodybos savininkams. Problema gali paaštrėti po namo statybos, arba kai aplinkiniai kaimynai pakeičia savo sklypų reljefą. Dažnai specialistų nuomonės, ką geriausia daryti su lietaus vandeniu, ypač užsistovinčiu, skiriasi. Naudinga pasisamdyti kraštovaizdžio architektą, kuris kvalifikuotai patars, bet vieną kitą gerą mintį jam galite pasiūlyti patys. Vandens judėjimas sklype ir surinkimas gali būti dvejopas: arba jis subėga į rezervuarą po žeme, arba suteka į vandens telkinį, iškastą apgalvotoje sodybos vietoje. Vanduo gali tekėti drenažo vamzdeliais po žeme arba žemės paviršiumi dailia akmenukų arba nedidukių akmeninių plytelių vaga. Abi sistemas galima derinti.

Lomos. Tai – seklios, gilokos įdubos, žemumos, kur susirenka lietaus vanduo. Gamtoje jos gerai matomos. Dirbtinėje lomoje vanduo taip pat teka, bet lėčiau, ramiai sunkiasi gilyn į žemę. Ji gali būti plika, tačiau krantus galima apželdinti žemesniais augalais. Forma turi derėti prie sklypo. Jeigu nėra geros dirvos infiltracijos, lomos ar žemumos vandens pertekliui surinkti neužteks, reikės drenažo.

Uždaras drenažas – sistema, kai lietaus vanduo surenkamas į specialų rezervuarą iš visos sodybos ir lietvamzdžių. Ji paslėpta nuo akių.

Abiejų sistemų derinys. Loma gali būti sujungta su uždaru drenažu. Pavyzdys – lietaus vanduo, nuo stogo žvirgždo upeliu tekantis į rezervuarą žemėje.

 

 

Kuo naudingas sistemų derinys?

 Tinkamiausia, greitai ir efektyviai surenkančia vandenį aplinkotvarkininkai ilgai laikė tik drenažo sistemą. Tačiau pastaraisiais metais kraštovaizdžio architektai ir inžinieriai sutaria, kad didesniuose plotuose, šalikelėse pasiteisina lomos arba gražiai įrengti sausi upeliai. Sode vanduo netelkšo balomis, o būna „matomas“ originaliu sauso upelio pavidalu, įgauna malonią formą ir lėtai skverbiasi gilyn į dirvą, kur patenka į drenažo sistemą. Tiesa, kartais aplink namus nepakanka vietos nei lomai, nei sausam upeliui, arba jų nesinori. Tuomet reikalingas paprastas drenažas.

 

 

Tekstas – Tomo Vaškevičiaus. Nuotrauka – Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. birželio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 13, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:16, leidžiasi 21:15.
  • Mėnulis teka 09:07, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Liūte 13:36, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 8 d.
  • Alvydė, Milda, Ofelija, Tautmilas, Tautminas, Tautminė
  • Meilės diena, deivės Mildos šventė. Pasaulinė kokteilių diena.
  • Vaisių diena. Sėkite veją, sodinkite daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus), vaismedžius, vaiskrūmius (augusius induose). Dirbkite žemę. Kraukite kompostą. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Šaldykite vaisius, daržoves. Nerekomenduojama tręšti, laistyti ir ypač ravėti.
  • Išbalus saulė tekant – lietus, leidžiantis – vėjas. Jei saulė teka aiškiai, o dangus naktį buvo žvaigždėtas, reikia tikėtis giedros.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius