Kaip parinkti vietą aviliams?
Daugelis sako, kad reikia apeiti trijų kilometrų spinduliu apie planuojamą bityną ir išsiaiškinti, kokie medingi augalai auga. Taip, kokia situacija yra aplink, pravartu žinoti, tačiau tai, manau, neaktualu pradedant bitininkauti. Visų pirma, naujokai bitininkai tikrai net nežinos, iš kokių augalų ir kada bitės neš nektarą, o jei ir žinos, bet įrengs bityną už 20–50 km nuo namų, kur daug medingų augalų, ir jį galės aplankyti tik kartą per mėnesį, tai nieko gero neduos, nes nespės laiku išplėsti lizdų, nematys, ar išspietė bitės, ar ne. Manau, kad pradedant bitininkauti 3–5 avilius yra tikslinga statyti kuo arčiau namų.
Kur turėtų stovėti aviliai, reikia spręsti individualiai. Idealu, jei gyvenate vienkiemyje arba nedidelėje gyvenvietėje, tačiau bites nesunku laikyti ir miestelyje, prie namo. Bitės gali gyventi ir sodo sklype, prie miesto, tik šiuo atveju patartina įspėti draugiškus ir nelabai draugiškus kaimynus ir, žinoma, vėliau nepamiršti jų pavaišinti šviežiu medumi. Avilius galima laikyti ir mieste, pavyzdžiui, ant pastatų stogų. Žinoma, daugelis pasakys, kad ten medus bus nekokybiškas, tačiau tai patvirtina tik tyrimai, o ne komentarai. Juk Vilniuje bitės apsigyveno ant „Kempinski“ viešbučio stogo, ir tikrai nemanau, kad jo administracija, neatlikusi reikiamų tyrimų, teikia medų vartotojams.
Jei yra galimybė pasirinkti, kur statyti avilius, patartina parinkti šiltą, sausą, nevėjuotą vietą, o lakas nukreipti į pietus ar pietryčius. Jei vietovė yra vėjuota, prieš avilius 2–3 m atstumu reikėtų pasodinti gyvatvorę.
Žinoma, rinkdami vietą aviliams, nepamirškite susipažinti su Valstybinės maisto ir veterinarijos
tarnybos patvirtintais reikalavimais dėl Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos, kur išdėstyti visi pagrindiniai reikalavimai.
Vytautas Gaidelis, projekto www.medauskalnas.lt autorius
Pixabay nuotr.