Keli patarimai auginantiems šilauoges
Šilauogės – vienos skaniausių ir vertingiausių uogų. Ne veltui vis daugiau žmonių ryžtasi jas auginti. Galbūt esate vienas iš jų? O gal jau kuris laikas džiaugiatės šiais uogakrūmiais?
Kaip išsirinkti sodinukus?
Sodinkite trimečius krūmelius su sveikomis vešliomis šaknimis ir stipriais sumedėjusiais ūgliais. Nepirkite sodinukų su parudavusiomis, dėmėtomis šakutėmis ar lapais, nes jie gana jautrūs ligoms. Rinkitės tik sveikus. Daugelis ligų atkeliauja su naujais sodinukais, todėl labai svarbu atidžiai apžiūrėti, ką perkate.
Augimo vieta ir mulčiavimas
Sodinei šilauogei tinka lengva, rūgšti, gerai nusausinta ir šilta dirva, kurios pH 4–5,5. Priešingu atveju būtina ją tinkamai paruošti. Krūmui reikia iškasti 50×50 cm duobutę ir pripilti rūgščių aukštapelkių durpių ir žemės mišinio (1 : 1). Jei dirva sunkesnė, įmaišoma daugiau durpių.
Smėlinga dirva tinkamesnė. Juk šilauogės – pušynų augalai. Pasodintus augalus patariama pamulčiuoti pastovėjusiomis spygliuočių pjuvenomis, žieve, spygliais. Toks mulčias skatina mikorizės susidarymą. Šilauogių šaknims siurbti maisto medžiagas padeda grybai. Jų grybiena į siūlus panašiais hifais įsiskverbia į augalų šaknis. Galima naudoti ir tokį rūgščios žemės mišinį, kokiame auga parduoti paruošti sodinukai. Mulčias paskleidžiamas maždaug 5 cm storio sluoksniu. Iki uogakrūmių stiebų turi likti poros centimetrų tarpas, kad jie nešustų. Mulčias labai svarbus ir reikalingas, nes palaiko pastovią dirvos temperatūrą, saugo mikroflorą ir trukdo želti piktžolėms. Liejama pastovėjusiu vandeniu. Tik ne paimtu iš vandentiekio, be kalkių. Labiau tinka lietaus, tvenkinio vanduo.
Šilauogėms reikia nedaug trąšų
Šilauogės nereikalauja daug maisto medžiagų. Kiek jų reikės, priklauso nuo dirvos tipo. Bet nepertręškite, nes vėliau augalai blogiau pasisavins kitas medžiagas, pavyzdžiui, kalį ir fosforą. Kam reikia šių medžiagų? Štai viena pažįstama pasiskundė, kad jauni krūmai trejus metus augo gražūs, tačiau nei žiedai, nei vaisiai nepasirodė. Pasinaudojusi senu patarimu šilauoges rudenį patręšti ekologiškomis fosforo ir kalio trąšomis (tokių tikrai yra!), ji pagaliau galėjo pasidžiaugti savo sodo derliumi. Kalis ir fosforas skatina žiedų formavimąsi. Tręšti reikėtų dukart – rudenį, rugsėjo mėnesį, ir pavasarį, balandį–gegužę, azoto trąšomis su mikroelementais. Krūmui jų duodama mažomis dozėmis. Kad ir kokias trąšas naudosite, atkreipkite dėmesį, kad rudenį negalima padauginti azoto – jis vėl paskatins augimą ir tai, kas užaugs, nušals.
Pixabay nuotr.