Kurie graužikai laikomi kenkėjais?
Greta mūsų gyvenantys graužikai paprastai yra nepageidaujami. Ieškodami maisto jie ne tik padaro skyles namų sienose, bet ir apsigyvenę sode žaloja augalus. Kokių graužikų ypač reikėtų vengti?
Paprastasis pelėnas (Microtus arvalis) ėda žolynus, grūdines kultūras, daržoves (skaniausios – morkos ir burokėliai), apgraužia svogūninių augalų svogūnėlius. Rudenį ir žiemą jis minta javų grūdais, piktžolių sėklomis, augalų stiebais, lapais ir šaknimis. Kaupia maisto atsargas, kurių gali prisirinkti iki 3 kg. Žiemą po sniegu apgraužia vaismedžių žievę, todėl šie suserga, juos nulaužo vėjas.
Dirvinė pelė (Apodemus agrarius) pavasarį minta jauna žole, daržovių, grūdinių ir dekoratyvinių augalų daigais, vasarą – vaisiais. Rudenį ir žiemą ji ėda sėklas, vaismedžių žievę, kasa vaismedžių ir daugiamečių augalų šaknis, gumbasvogūnius, svogūnėlius, jų randa ir apgraužia rūsiuose.
Miškinė pelė (Apodemus sylvaticus) pavasarį ir vasarą ieško jaunų ūglių ir šaknų. Rudenį ji minta sėklomis, šakniastiebiais, gumbasvogūniais (tiek augančių dirvoje, tiek saugomų rūsyje). Gyvūnėlis neatsisako ir vabzdžių.
Vandeninis pelėnas (Arvicola terrestris) minta šaknimis, šakniastiebiais, svogūnėliais. Kasdamas požeminius takus tarp augalų, jis iškelia šaknis ir taip pakenkia. Žiemą graužia vaismedžių šaknų žievę, pažeidžia šaknų kaklelius. Labai mėgsta bulves: mažas nešasi į slėptuvę, dideles suėda vietoje.
Jei sode gyvena kurmiai, pelės ir pelėnai mielai naudojasi jų takų tinklu ir labai greitai migruoja po visą teritoriją.