Lantanos: nuo vienmečių gėlių iki medelių
Kasmet vis tikimės naujų vienmečių gėlių, pakeisti pabodusias veisles. Laikas įsižiūrėti į šiandieninę lantanų įvairovę – jos tapo ir kabamiesiems vazonams tinkamomis vienmetėmis, ir krūmais, ir nedideliais tankiais medeliais. Belieka išsirinkti jas pagal žiedų spalvas, ir nepertraukiamas žydėjimas Jūsų kieme bus garantuotas.
Drugelių viliotojos
Viena patraukliausių lantanų savybių yra spalvų kaita. Vos prasiskleidę žiedeliai būna vienos spalvos, o senstantys – kitos (arba bent kito atspalvio). Tik kai kurių veislių spalvos nekinta – tai būdinga geltoniems arba baltiems žiedams.
Dėl kaitos žiedynuose galima pamatyti 2–3 spalvas, ir tai lantanas daro dar patrauklesnes.
Kai kurių veislių augalams papildomų spalvų suteikia geltoni arba balti žiedų vidurėliai. Dėl to žiedynų spalvų gama gali būti labai įvairi.
Lantanos – vienos geriausių drugelių viliotojų. Šiltomis vasaros dienomis jos auga greitai, iš lapų pažastų nuolatos lenda vis nauji žiedynai. Kiekvienas iš jų – maždaug 3–5 cm skersmens skėtis, sudarytas iš daugybės smulkių žiedelių. Kvapas švelpus, neerzinantis. Jei terasoje norite gėrėtis ne tik gėlių žiedais, bet ir drugeliais – lantanos yra vienas geriausių variantų. Jei abejojate, tuo galite įsitikinti apsilankę atogrąžų drugelių namuose – ten visada būna žydinčių lantanų.
Lantanos (Lantana) – verbeninių (Verbenaceae) šeimos krūmai ir puskrūmiai, paplitę atogrąžose ir paatogrąžėse Afrikoje, Pietų Amerikoje, Rytų Azijoje. Gamtoje jos gali užaugti iki 3–4 m aukščio, bet vazonuose būna kur kas mažesnės. Daugelyje šalių kaip dekoratyviniai augalai pradėtos auginti lantanos tapo invazinės Havajuose, Floridoje, Arizonoje.
Kaip lantanas atskirti nuo verbenų? Lantanos stambesnės, medėjančiais stiebų pagrindais, bet žiedynai tankesni, o žiedeliai smulkesni. Šie augalai sausras ištveria geriau nei verbenos.
Geriausiai auga lauke
Nors lantanos pirmiausia buvo auginamos kambariuose, dabar vis dažniau vertinamos ir kaip vienmetės lauko gėlės. Priežastis paprasta – niekas nesiginčys, kad jos gausiai žydi tik saulėtoje vietoje, o kambariuose saulės ne visada pakanka.
Amerikinė lantana (L. camara) natūraliai auga Centrinės Amerikos atogrąžų miškuose, kalnų šlaituose, upių ir upelių slėniuose. Ji pirmoji atvežta į Europą 1691 metais, plačiausiai auginama, jau XVII–XVIII amžiuje buvo žinoma kaip dekoratyvinis augalas ir pradėta dauginti. Išvesta įvairių veislių skirtingų spalvų ir atspalvių žiedais, bet daugiausia vyrauja oranžiniai ir geltoni.
Kita Pietų Amerikos rūšis pripažinimo sulaukė daug vėliau. Šliaužiančioji lantana (L. montevidensis) turi kylančius stiebus, plačiai sklinda dirvos paviršiumi. Žiedeliai alyviniai ir šviesiai violetiniai. Galiausiai kaip dekoratyvinės auginamos jau ne rūšys, o lantanų veislės. Hibridinėms Lantana x hybrida veislėms išvesti taip pat naudotos blyškioji lantana (L. ovatifolia), L. depressa ir kitos rūšys. Todėl dabar veisles pagal augimo būdą galima skirstyti į krūmines ir besidriekiančias (svyrančias). Šias savybes reikia įvertinti planuojant gėlių derinius ir renkantis lantanas lauko vazonams.
Rūta Beltienė
„Syngenta Flowers“, „Proven Winners“ nuotr.
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2022 m. liepos mėnesio numeryje.