• liepos 27 d., Šeštadienis

Magnolijų auginimas vazonuose

Vazonuose galime auginti ne tik jaunus, parduoti skirtus augalus, bet ir gerokai senesnius, tinkamus anksti pražydinti ar patalpoms papuošti žiemą, taip pat gatvėms ir namų fasadams dekoruoti. Tokiems tikslams parenkamos lėtai žemais krūmais ar nedideliais medeliais augančios magnolijos.

 

Patalpoms papuošti žiemą ar laikinai apželdinti vasarą ir gatvėms dekoruoti dažniausiai naudojamos visžalės Delavėjo ar stambiažiedės magnolijos. Jos yra vienos atspariausių užterštam orui, ne taip jautriai kaip kitos rūšys reaguoja į priežiūros klaidas, atsparios ankstyvoms rudeninėms šalnoms. Kiek prasčiau šios magnolijos ištveria vėlyvas pavasarines šalnas, todėl į lauką jos išnešamos apie gegužės vidurį.

Įnoringos gražuolės

Delavėjo magnolija (Magnolia delavayi). Natūraliai auga pietvakarių Kinijoje, Junanio provincijos kalnuose, 1 100–2 300 m aukštyje. Tėvynėje medis būna iki 12 m aukščio. Lapai visžaliai, kiaušiniški ar elipsiški, 18–30 cm ilgio ir 10–18 cm pločio, viršutinėje lakšto pusėje žali, pliki, apatinėje melsvi, apaugę retais plaukeliais. Žiedai dramblio kaulo spalvos, 15–20 cm skersmens, puodelio formos, sudaryti iš plačių žiedlapių, kvapnūs. Jie išsilaiko labai trumpai, vos 2–3 paras, skleidžiasi dažniausiai vakare. Dideli medžiai pietų Prancūzijoje ir vidurio Italijoje (Villa Taranto) žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais. Įprastai ištveria iki –14 °C šalčius (7b klimato zona), ilgu šaltu periodu numeta dalį lapų, stipriai apšąla (tikslesnių duomenų nėra), bet atželia.

Stambiažiedė magnolija (M. grandiflora). Kilusi iš JAV pietryčių, nuo Pietų Karolinos šiaurėje iki Floridos pietuose ir Arkanzaso, Teksaso vakaruose. Tėvynėje ji yra didelis medis. Lapai atvirkščiai kiaušiniški ar elipsiški, 12–25 cm ilgio ir 4–12 cm pločio, iš viršaus tamsiai žali, pliki, žvilgantys, apatinėje pusėje gausiai apaugę trumpais plaukeliais. Žiedai balti, kvapnūs, 15–22 cm skersmens. Europoje dideli medžiai auga Kryme, Graikijoje, Italijoje, Olandijoje. Olandijoje gausiai žydi birželio pradžioje. Paryžiuje ir Vienoje šios rūšies magnolijos auginamos kubiluose ir puošia miesto sodus, pėsčiųjų alėjas. Iškenčia trumpus iki –15 °C atšalimus. JAV suskaičiuojama apie 100 veislių, tarp kurių nurodomos ir kelios atsparios šalčiui: ʻOpal Hawsʼ ištveria iki –31 °C, o –25–29 °C nekenkia ʻAnne Pickardʼ, ʻBrackenʼs Brown Beautyʼ, ʻEdith Bogueʼ ir ʻSaint Georgeʼ. Tiesa, tokie šalčiai trumpalaikiai.

Vazonuose Delavėjo ir stambiažiedės magnolijos auginamos iš sudygusių sėklų, arba savašaknės. Ankstyvam pražydinimui jos beveik nenaudojamos, nes žydi vasarą.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2024 m. sausio mėnesio numeryje. O jei norite žinoti apie magnolijas viską, susipažinti su Lietuvoje ir Europoje auginamomis rūšimis ir veislėmis, paskaityti apie tas, kurias savo miestuose matome jau kelis dešimtmečius, įsigykite dviejų žurnalų komplektą pigiau – tik už 4,99 Eur.

 

 

Jį užsisakykite per interneto svetainę www.sodospalvos.lt.

Rimvydo Kareivos tekstas

Plantipp BV® nuotraukos

#SodoSpalvos; #Magnolijos; #Dendrologija; #MedžiaiVazonuose; #MagnolijųAuginimas


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius