Magnolijų auginimas vazonuose

Vazonuose galime auginti ne tik jaunus, parduoti skirtus augalus, bet ir gerokai senesnius, tinkamus anksti pražydinti ar patalpoms papuošti žiemą, taip pat gatvėms ir namų fasadams dekoruoti. Tokiems tikslams parenkamos lėtai žemais krūmais ar nedideliais medeliais augančios magnolijos.

 

Patalpoms papuošti žiemą ar laikinai apželdinti vasarą ir gatvėms dekoruoti dažniausiai naudojamos visžalės Delavėjo ar stambiažiedės magnolijos. Jos yra vienos atspariausių užterštam orui, ne taip jautriai kaip kitos rūšys reaguoja į priežiūros klaidas, atsparios ankstyvoms rudeninėms šalnoms. Kiek prasčiau šios magnolijos ištveria vėlyvas pavasarines šalnas, todėl į lauką jos išnešamos apie gegužės vidurį.

Įnoringos gražuolės

Delavėjo magnolija (Magnolia delavayi). Natūraliai auga pietvakarių Kinijoje, Junanio provincijos kalnuose, 1 100–2 300 m aukštyje. Tėvynėje medis būna iki 12 m aukščio. Lapai visžaliai, kiaušiniški ar elipsiški, 18–30 cm ilgio ir 10–18 cm pločio, viršutinėje lakšto pusėje žali, pliki, apatinėje melsvi, apaugę retais plaukeliais. Žiedai dramblio kaulo spalvos, 15–20 cm skersmens, puodelio formos, sudaryti iš plačių žiedlapių, kvapnūs. Jie išsilaiko labai trumpai, vos 2–3 paras, skleidžiasi dažniausiai vakare. Dideli medžiai pietų Prancūzijoje ir vidurio Italijoje (Villa Taranto) žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais. Įprastai ištveria iki –14 °C šalčius (7b klimato zona), ilgu šaltu periodu numeta dalį lapų, stipriai apšąla (tikslesnių duomenų nėra), bet atželia.

Stambiažiedė magnolija (M. grandiflora). Kilusi iš JAV pietryčių, nuo Pietų Karolinos šiaurėje iki Floridos pietuose ir Arkanzaso, Teksaso vakaruose. Tėvynėje ji yra didelis medis. Lapai atvirkščiai kiaušiniški ar elipsiški, 12–25 cm ilgio ir 4–12 cm pločio, iš viršaus tamsiai žali, pliki, žvilgantys, apatinėje pusėje gausiai apaugę trumpais plaukeliais. Žiedai balti, kvapnūs, 15–22 cm skersmens. Europoje dideli medžiai auga Kryme, Graikijoje, Italijoje, Olandijoje. Olandijoje gausiai žydi birželio pradžioje. Paryžiuje ir Vienoje šios rūšies magnolijos auginamos kubiluose ir puošia miesto sodus, pėsčiųjų alėjas. Iškenčia trumpus iki –15 °C atšalimus. JAV suskaičiuojama apie 100 veislių, tarp kurių nurodomos ir kelios atsparios šalčiui: ʻOpal Hawsʼ ištveria iki –31 °C, o –25–29 °C nekenkia ʻAnne Pickardʼ, ʻBrackenʼs Brown Beautyʼ, ʻEdith Bogueʼ ir ʻSaint Georgeʼ. Tiesa, tokie šalčiai trumpalaikiai.

Vazonuose Delavėjo ir stambiažiedės magnolijos auginamos iš sudygusių sėklų, arba savašaknės. Ankstyvam pražydinimui jos beveik nenaudojamos, nes žydi vasarą.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2024 m. sausio mėnesio numeryje. O jei norite žinoti apie magnolijas viską, susipažinti su Lietuvoje ir Europoje auginamomis rūšimis ir veislėmis, paskaityti apie tas, kurias savo miestuose matome jau kelis dešimtmečius, įsigykite dviejų žurnalų komplektą pigiau – tik už 4,99 Eur.

 

 

Jį užsisakykite per interneto svetainę www.sodospalvos.lt.

Rimvydo Kareivos tekstas

Plantipp BV® nuotraukos

#SodoSpalvos; #Magnolijos; #Dendrologija; #MedžiaiVazonuose; #MagnolijųAuginimas


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 4, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 18:02.
  • Mėnulis teka 03:53, leidžiasi 09:38.
  • Mėnulis Ožiaragyje 23:15, dylantis, IV ketvirtis. Delčia kovo 3 d.
  • Daina, Daugvyda, Daugvydas, Kazimiera (Kazė), Kazimieras (Kazys), Vaclava (Vacė), Girmantė
  • Lietuvos globėjo šv. Kazimiero diena. Varnėnų diena. Pasaulinė inžinerijos darniam vystymuisi diena
  • Vaisių diena tęsis iki vidurnakčio. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus. Tręškite augalus, vežkite mėšlą. Jei nešąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Nuo Kazimiero jautis vėžėje atsigeria, vieversys išgieda pirmą giesmę ir sniegas ima tirpti dar sparčiau.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius