• liepos 27 d., Šeštadienis

Man reikia daugiau pomidorų!!! II dalis

  1. Pažastinių ūglių gnaibymas. Tai darykite reguliariai, vos jie užauga 3–4 cm.

  1. Lapų laužymas. Auginant daigus, sodriai žalios spalvos lapai – priežastis džiūgauti. Pomidorų vaisiams užsimezgus, per didelis lapų skaičius nepageidautinas, ypač jei jie liečia dirvožemį. Pradžioje pašalinkite 2–3 apatinius po apatine keke. Šiai kekei sunokus, nuskinkite lapus po antrąja keke nuo apačios. Virš nokstančios kekės turi likti 2–3 lapai. Kitus nulaužkite arba nupjaukite, palikę trumpą kotelį – žaizda uždžius ir neleis patekti ligų užkratui. Tai daryti geriausia rytą, sausu oru – tada geriausiai užgyja žaizdos. Mažiau lapų – mažiau drėgmės išgarinama, taip pat mažiau išeikvojama maisto medžiagų, kurių labai reikia derliaus nokinimui. Dar viena svari priežastis – tankumyne tūno pavojai susirgti. Vienu metu galima nulaužti ne daugiau kaip tris pomidoro lapus. Kai kurie daržininkai, užsimezgus viršutinei kekei, nuskabo visus lapus – priemonė drastiška, bet, pasak šio metodo šalininkų, nelieka pavojaus susirgti. Kiti ginčijasi, kad nulaužius visus lapus, suprastėja vaisių skonis, mat pradeda nokti ir smulkūs, vos užsimezgę ir dar nespėję užaugti.

 

  1. Papildomas tręšimas. Kad ir į kokią trąšią dirvą pasodinsite daigus, po mėnesio didžioji maisto medžiagų dalis bus išeikvota, taigi reikalingas papildomas tręšimas. Parduotuvėse rasite specialių trąšų. Patręškite pomidorus birželį – išvengsite atskirų elementų trūkumo, apie kurį signalizuoja gelstantys lapai, byrantys žiedai ir vaisių užuomazgos, lėtas augimas ir nokimas. Tręšiant svarbu atsižvelgti į ant pakuočių surašytas rekomendacijas, bet geriau normą sumažinti nei padauginti. Nereikia piktnaudžiauti ir renkantis organines trąšas – pernelyg dažnas ir intensyvus laistymas daržininkų pamėgta dilgėlių ištrauka taip pat gali turėti neigiamų pasekmių. Tai azoto trąšos, kurios padeda augti žaliajai masei, o pomidorams reikia ir fosforo, kalio, boro, ir kitų makro- bei mikroelementų.

  1. Temperatūros mažinimas. Tikėkimės, kad birželį ir kitais vasaros mėnesiais temperatūra šiltnamyje nenukris žemiau 10–12 °C – gal turėsime problemų dėl pernelyg didelių karščių. Jei gyvsidabrio stulpelis perkopia 30 °C padalą, pomidorai nustoja augti, nubyra žiedai ir vaisių užuomazgos. Bandykite sumažinti temperatūrą.

*10 l vandens ištirpinkite 2 kg kreidos ir gautu tirpalu iš lauko pusės nupurškite šiltnamio stogą bei sienas. Prireikus juos nesunkiai nuplausite iš žarnos tekančiu vandeniu.

*Šiltnamį apgaubkite daržo plėvele, baltu audiniu ar specialiu pavėsį suteikiančiu tinklu.

*Ankstyvą rytą šaltu vandeniu gausiai palaistykite šiltnamio takus, atidarykite visas duris ir langus.

  1. Laistymo niuansai. Pirmą kartą šiltnamyje pasodintus pomidorus laistykite po savaitės, vėliau – kas 3–7 dienas, atsižvelgdami į oro temperatūrą (kuo šilčiau, tuo dažniau). Iki žydėjimo vienam krūmui reikia 4–5 l vandens, pradėjus formuotis žiediniams pumpurams – užteks ir 1–2 l. Kai užsimezga vaisiai, vandens vėl pilama daugiau (3–5 l), nes jo trūkstant byra užuomazgos. Šiltnamyje, kuriame auga pomidorai, būtina vengti per didelės drėgmės. Vandens pilant prie šaknų, svarbu nesudrėkinti lapų, stiebų. Dažnai nurodoma, kad geriausias laikas laistyti – ankstyvas rytas. Bet juk pomidorai šalto vandens nemėgsta, o ryte jis dar nebūna spėjęs sušilti. Vakare inde esantis vanduo jau šiltesnis, bet yra kita problema – palaisčius šiuo paros metu jis nespėja išgaruoti, tad padidėja tikimybė susirgti. Rinkitės kompromisą – laistykite dieną. Kai ir vanduo jau apšilęs, jis iki vakaro spėja išgaruoti. Ką daryti, jei dienomis reikia eiti į darbą? Yra išeitis: įsirenkite lašelinę laistymo sistemą, nustatykite laikmatį ir išlikite ramūs – pomidorai po darbų jus pasitiks sveiki ir žvalūs. Lašelinis laistymas šiltnamiuose – puikus sprendimas ne tik dirbantiems daržininkams, bet ir tausojantiems savo laiką ir sveikatą žmonėms.

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius