• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Molis statyboje ir tinkavimo darbuose

Žmonės visame pasaulyje vis labiau domisi planetos būkle, savo namų mikroklimatu, taip pat ir savąja sveikata. Būtent todėl senovinės natūralios medžiagos išgyvena renesansą. Kodėl kalbame apie molį? Kuo ypatinga ši statybinė medžiaga? Molio tinkas reguliuoja pastato vidaus drėgmę ir palaiko ją 40–60 procentų ribose, o tai – žmogaus organizmui optimalios sąlygos, kurios padeda išlaikyti vėsą kambariuose vasaros metu ir šilumą žiemą. Molio atspalviai ir spalvos sukuria jaukią ir harmoningą atmosferą namuose.

 

Molio medžiagos privalumai ir trūkumai

Molis laikomas aplinkai nekenksminga ir natūralia medžiaga. Ne veltui ji nuo seno naudojama statybose. Moliu tinkuotos sienos, skirtingai nuo gaminamų polimerų ir kitų sintetinių medžiagų, neišskiria kenksmingų medžiagų. Molis – ekologiškas ir natūralus produktas, kurio kaina nėra didelė, lyginant su kitomis medžiagomis. Dėl elastingos medžiagos struktūros molis tinka ir tinkavimo darbams. Taip pat molis gali būti naudojamas apdailos darbams patalpose ir fasadui. Molio dengimo technologijos leidžia ant sienų sukurti originalų dekoratyvinį raštą ir naudojant dažus išgauti tam tikrą atspalvį. Svarbi molio savybė yra ir tai, kad jis puikiai sukimba su kitomis medžiagomis, tokiomis kaip mediena, akmuo ar betonas.

Molio medžiaga turi ir trūkumų. Todėl dirbant su šia medžiaga reikalinga patirtis. Ruošiant mišinį, svarbiausia teisingai apskaičiuoti visus komponentus. Tinkuojant namo fasadą, svarbu atsižvelgti į tai, kad molis gerai sugeria drėgmę, todėl fasado sienose kartkartėmis atsiranda nedidelių įtrūkimų.

Prekybos centruose galima įsigyti įvairių atspalvių ir variacijų molio mišinių. Ant pakuotės dažniausiai nurodomos fizinės ir kitos molio savybės, taip pat gamintojai pateikia nedidelę naudojimo instrukciją. Todėl nebūtina pirkti molio natūraliu pavidalu – yra galimybė nusipirkti paruoštą mišinį, kuris palengvins darbo procesą pradedančiajam.

Skiedinio rūšys, tinko paruošimui naudojamos medžiagos ir technologija

Molio skiedinys tinkui gali būti skirstomas į keletą tipų, priklausomai nuo į mišinį dedamų medžiagų: skiedinys su smėlio priedu, skiedinys su įvairių medžių rūšių pjuvenomis, kombinuotas skiedinys su abiem minėtais komponentais. Dauguma mūro meistrų naudoja molio skiedinį, kurio sudėtyje yra 1 dalis smėlio, 1 dalis molio ir 10–25 % įvairių rūšių pjuvenų, įvairių pluoštų ir vandens. Tam tikromis situacijomis, kai svarbu sukurti kokybišką mišinį pastato fasado apdailai, reikia įdėti cemento ar glaisto. Šios medžiagos leis sutvirtinti skiedinį.

Ruošiant molio skiedinį, reikia žinoti, kad įvairių pluoštų ir pjuvenų priedus rekomenduojama naudoti grubioje sienų apdailoje arba izoliaciniam sluoksniui formuoti. Į šios paskirties tinką galima įdėti cemento arba smėlio, kurie sumažins mišinio elastingumą, bet nepakenks sienų šilumos izoliacinėms savybėms.

Nuotr. Shutterstock

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. birželio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius