• gruodžio 19 d., Ketvirtadienis

Namų apšvietimo klaidos

Laikai, kai kambaryje pakakdavo vieno apšvietimo taško, jau seniai praėjo. Namų apšvietimo suvokimas bei sprendimai per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje pasikeitė neatpažįstamai. Tačiau, pasak specialistų, viską darydami patys, žmonės vis dėlto neišvengia klaidų, kurios namus paverčia šešėliuose paskendusiomis erdvėmis, stokojančiomis jaukumo ir funkcionalumo.

 

 

Savo vietą rinkoje užkariavęs LED apšvietimas ne tik leidžia sutaupyti, bet ir sukuria galimybes padidinti namuose naudojamų apšvietimo taškų skaičių, o patobulintos technologijos sudaro sąlygas keisti skleidžiamos spalvos spektrą. Dabartiniai šviestuvų kūrėjai stengiasi, kad namuose esanti šviesa kuo labiau primintų natūralią, todėl šviesos šaltiniai slepiami po šviestuvų formų detalėmis, stengiantis, jog šviesa būtų kuo švelnesnė, neutralesnė. Tai daryti padeda ir galimybė mažinti šviesos intensyvumą (angl. dimmer) bei keisti apšvietimo spektrą (neutralią šviesą pakeisti į rausvą, gelsvą ir pan.).

Tobulėjant technologijoms ir didėjant galimybėms, centrinis apšvietimas nebetenka reikšmės, todėl specialistai pataria sukurti kuo daugiau apšvietimo zonų. Jų valdymas gali būti labai įvairus: dalį apšvietimo galima valdyti jungtukais, kitą dalį – pulteliu. Vertinantys modernumą gali viską valdyti ir balsu. Tačiau net ir padarę tokią pažangą, žmonės neišvengia klaidų, susijusių su namų apšvietimo planavimu ir įgyvendinimu. Specialistai įvardija pagrindines daromas klaidas.

 

  1. Per menkas apšvietimas

Centrinis, vieno taško lubinis apšvietimas vis dar išlieka viena didžiausių klaidų, kurias lietuviai daro savo namuose. Tokiu atveju apšvietimas patalpos aplinką suplokština: visa šviesa sutelkiama į vieną plotą, o kambario pakraščiai lieka skendėti šešėliuose.

Per mažai apšviestame kambaryje greitai pavargsta akys – jos turi labiau dirbti, kad įžiūrėtų daiktus ar atpažintų spalvas. Be to, mokslininkai nustatė, kad per menkas apšvietimas gali pabloginti produktyvumą. Tai ypač aktualu, kai darbas reikalauja didelės koncentracijos ir dėmesio detalėms.

Nepakankamai apšviestas kambarys taip pat gali sukelti depresyvias ar kitas nemalonias emocijas, ypač šaltuoju metų laiku, kai pro langus į patalpas patenka mažiau natūralios šviesos.

Pasak interjero kūrimo specialistų, būtina nepamiršti, kad jei vis dėlto turite vieną centrinio apšvietimo tašką, galite naudoti sieninius šviestuvus, toršerus bei stalinius šviestuvus. Jie gali padėti sukurti jaukesnę atmosferą, skirstyti erdvę į funkcines zonas ir nereikalauja didelių paruošiamųjų darbų.

 

  1. Netinkamas apšvietimo atspalvis

Kalbėdami apie dažniausiai pasitaikančias namų apšvietimo klaidas, specialistai dažnai mini ir netinkamą šviesos atspalvio pasirinkimą. Ši, regis, smulkmena, pasirodo, gali sugadinti net ir geriausią kambario interjerą, o patalpoje sukurti nepageidaujamą nuotaiką.

Anot interjero kūrėjų, netinkamas apšvietimo atspalvis gali iškraipyti kambaryje esančias spalvas, tiksliau sakant – tai, kaip jas mato žmogaus akis. Dėl to žmogus gali jausti sumažėjusį budrumą ir sumenkusį atidumo lygį. Tais atvejais, kai patalpos apšvietimui parenkama per melsva arba per gelsva šviesa, žmogus net gali susidurti su akių problemomis: jos tokiame apšvietime būna per daug įtemptos. Dėl to gali kilti ir kitų negalavimų, pavyzdžiui, galvos skausmas, svaigimas ar pykinimas.

 

 

 

Parengta pagal BNS pranešimą spaudai. Nuotrauka – Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. liepos mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 19, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 11:45.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė, Rufas, Urbonas, Lėja
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius