• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Nauja pirtis: nuo ko pradėti?

Mada turėti savo pirtį jau kelia bangas. Vis dažniau sodybose atsiranda nors ir nedidelių, bet nuosavų pirtelių, skirtų tik savo šeimos pirties malonumams. Kaip derėtų elgtis su nauja pirtimi? Ko vertėtų nepamiršti pirtyje, kad pati pirtis, garinė ir joje esantys gultai, krosnelė tarnautų tinkamai ir kuo ilgiau?

 

 

 

 

Mediena pirtyje ir garinėje

Visuotinės pandemijos metu, kai laisvas žmonių judėjimas ribojamas, o pamėgtos pirtys netikėtai tapo nepasiekiamos, daugelis Lietuvos šeimų ieško būdų įsigyti nors ir nedidelę pirtelę. O būdų tikrai yra įvairių. Nagingesni vyrai statybos darbų imasi patys, ir gana greitai namo rūsyje arba pievelėje priešais namą atsiranda nesudėtingos konstrukcijos statinys – pirtis. Dar didesnė dalis gyventojų pasirenka paprastesnį ir greitesnį būdą – nusiperka nedideles, lengvai transportuojamas pirtis. Tai – statiniai, kuriuose dažniausiai būna kaitinimosi patalpa, garinė ir nedidelis priepirtis, poilsio zona. Bendraujant su gamintoju, vertėtų iš anksto apsitarti, kokią medieną norite matyti savo pirtyje. Kiekvienai zonai rekomenduojama naudoti tik jai labiausiai tinkančias medienos rūšis. Jeigu poilsio zonoje sienas sėkmingai galime iškalti beržo lentelėmis, garinei geriau pasirinkti kitą medieną. Daugeliu atvejų medienos pasirinkimą lemia pinigų klausimas. Lubos ir sienos gali būti iš vienos medienos, gultai – jau iš kitos. Aš gultams rekomenduoju rinktis juodalksnio arba liepos medieną. Tai – pigi, labai praktiška, ilgaamžė ir malonų kvapą skleidžianti mediena. Tai įvertinsite, kai net ir po kelerių metų keisti gultų neužsimanysite…

 

Labiausiai vertinamas natūralumas

Kai Jūsų svajonių objektas atsiduria kieme, kyla visai logiškas klausimas: kaip pirtį paruošti naudojimui? Į ką reikia atkreipti dėmesį, kad pirtis tarnautų ilgai ir nekenktų sveikatai?

Gal atsimenate, kokie jausmai Jus lydėjo, kai pirmą kartą užėjote į naują pirtį? Tikriausiai ilgam įsiminė gaivus medienos kvapas, sienų apdailos lentelių raštai ir gražiai užapvalinti gultų kraštai. Matydamas visą šį grožį, nejučia pagalvoji, kaip visa tai išsaugoti, nesutepti. Juk pirtyje naudosime įvairias vantas, mėgausimės šveitikliais ir kaukėmis. Deja, daugelis populiariausių medienos rūšių, naudojamų pirčių įrengimui, laikui bėgant šiek tiek keičia savo spalvą. O ir mūsų naudojamos priemonės ant gultų palieka pėdsaką. Galvodami, kokias apsaugos priemones panaudoti gultų ar sienų apsaugai, atsiminkite, kad pirtis yra ta vieta, kur labiausiai vertinamas natūralumas. Todėl garinės patalpoje logiškiausia susilaikyti nuo bet kokių, netgi pačių natūraliausių apsaugos priemonių. Verta prisiminti, kad pati lengviausia apsauga yra natūralūs rankšluosčiai ir patiesalai ant gultų. Juk, panaudoję apsaugines priemones, greičiausiai prarasite malonų medienos kvapą. O įtrindami gultus aliejais, vašku ar padengdami laku, labai rizikuojate: tai gali sukelti alergiją Jūsų šeimos nariams ar svečiams. Iš pažiūros nekaltas aliejus savo sudėtyje gali turėti priemaišų, dėl kurių garinėje gali atsirasti nemalonus kvapas, pradėti perštėti akys arba kamuoti kosulys. Tokių atvejų jau yra buvę – tada tekdavo pakeisti visą apsaugos priemone padengtą medieną. Ir vis dėlto, jei labai norite apsaugoti savo pirties grožį, pasitelkdami apsaugines priemones, darykite tai atsargiai. Tepkite ne jau esančius gultus ar sienas, o atskiras lentas iš tos pačios medienos, iš kokios įrengta garinė. Tada iškūrenkite pirtį iki tokios temperatūros, kokioje mėgstate šildytis pirtyje, ir stebėkite savo pojūčius. Atminkite, kad tai, kas tinka kitiems, nebūtinai tiks Jums ar Jūsų šeimos nariams.

 

 

Tekstas – Arido Pabedinsko. Nuotraukos – Unsplash, Pexels, Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. kovo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius