• birželio 25 d., Antradienis

Naujos pradžios pasiuntiniai – heleborai

Heleborai žadina nepaprastas emocijas: ankstyvą pavasarį, dažnai dar kyšantys iš po sniego marškos ar plikos žemės, jie jau „vaišina“ savo puikiais pavasariniais žiedais. Tai vieni iš anksčiausiai pražystančių pavasarinių augalų, kitiems vis dar saldžiai snaudžiant, taigi nenuostabu, kad pirmieji žavūs žiedeliai akimirksniu pabudina sielą.

 

 

Lietuvoje – pavasario pranašai

 

Šiltesnio klimato Europos šalyse heleborai žydėjimu džiugina gerokai anksčiau – nuo lapkričio iki kovo mėnesio. Dėl šios priežasties jie dažnai vadinami Kalėdų gėlėmis arba Kalėdų rožėmis ir net gali dėl populiarumo varžytis su puošniausiomis karpažolėmis, ciklamenais, meileniais ir kitomis tradicinėmis Kalėdų gėlėmis. Tačiau Lietuvoje heleborai akivaizdžiai pranašauja atgimstančią gamtą, išskleidžia ankstyvą pavasarį, rodos, tiesiai iš po žemės. Tiesa, šiųmetė neįprastai šilta žiema jų žiedais daugelio sodų šeimininkus apdovanojo dar vasario mėnesį. Heleborai gali nesunkiai susidoroti su staigiu atšalimu ar iškritusiu sniegu: šakelės kiek suglemba, tačiau vos atšilus orui ir vėl išsitiesia.

 

Ekologiška, bet prabangu

 

Baltažiedžiai heleborai (Helleborus niger), kurių populiariausios veislės yra ‘Christmas Carol’, ‘Dafine’, ‘Shining Star’, ‘Jushua’, gerbėjus džiugina skaisčiai baltais žiedeliais. Na, o rytinis heleboras (H. orientalis) savo šeimininkus apdovanoja geltonais, rožiniais, tamsiai purpuriniais žiedais. Jų atspalviai dažnai būna prislopinti. Šios rūšys gali būti įvairaus dydžio, taigi nesunku derinti ir kabančių pintinių, ir didelių indų kompozicijose ar sodo lysvėse su kitais augalais.

Tamsiai violetiniai, purpuriniai, prislopinto atspalvio arba elegiškai rožiniai heleborų žiedai skleidžia paslaptingą žavesį ir kuria mistišką atmosferą. Balti priešingai – akimirksniu dovanoja gyvybės ir švelniai byloja apie žemę dar kartą sprogdinančią naują gyvybę. Prie heleborų priderinę medienos, stiklo, vario ar kitus žvilgančius aksesuarus, galima sakyti, būsite pataikę tiesiai į naują „Ekologiškos prabangos“ tendenciją.

Ball Seed nuotr.

 

Tekstas – Indrės Vozgirdaitės, Rūtos Beltienės.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ 2020 metų kovo numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 25, antradienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 00:21, leidžiasi 08:12.
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Baniutė, Geistautė, Geistautė, Vilhelmas (Vilius), Vilhelmina, Prosperas
  • Tarptautinė jūrininkų diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius