• birželio 22 d., Šeštadienis

Nekasdienės vantos

Pirties neįsivaizduojame be vantos. Būtent ji yra tas „įrankis“, kuris vanojimo metu padeda plačiai atverti odos poras, suaktyvina kraujotaką; vanojantis iš organizmo greičiau ima šalintis toksinai. Dažniausiai naudojamos, įprastos, kasdienės vantos – beržinės. Tačiau šį kartą norime pakalbėti apie retesnes, specifines vanteles.

 

Rečiau į pirtį nešamos vantos paprastai naudojamos ne tik masažui, vainojimuisi, bet ir inhaliacijoms, aromaterapijai. Labai svarbu iš anksto susipažinti su konkrečios augalo rūšies aromato poveikiu, augalo įtaka odai, išsiaiškinti, ar žmogus, kuris bus vanojamas konkrečia vanta, nėra alergiškas naudojamo augalo eteriniams aliejams.

 

Rečiau naudojamos vantos ir vantelės

Daugeliui pirties kvapas asocijuojasi su beržo vantos kvapu. Verta išbandyti ir patirti kitų augalų skleidžiamų kvapų poveikį. Kai garinėje lengvas ir minkštas garas, temperatūra 50–60 °C, daug drėgmės, į pirtį atnešti garo persmelkti augalai ima skleisti mums iki tol nepažintus kvapus. Garas atveria augaluose esančių eterinių aliejų lobius, ir pirtis prisipildo jų aromato. Kad stipriau jį pajustume, galime iškelti vantas aukštai į garo debesį ir pirštais šiek tiek pamaigyti lapelius. O tada pavėduoti prie veido, įsikniaubti į vantą nosimi ir sugerti į save tą nepakartojamą aromatą. Kartu tokios vantos atvėsins ir patį veidą.

Kadagys – nereikia bijoti kadaginės vantos, prieš naudojimą užtenka nuplikyti ją karštu vandeniu ir palikti pusvalandžiui, kad jame dar pamirktų. Ištraukta ši vanta atsargiai išdaužoma, mušant ja į plautus. Tuomet suimame vantą abiem rankomis ir patikriname, ar spygliai nebeduria; jei ne, vanta tinkama naudojimui. Pirtyje pasklinda nuostabus aromatas. Vandens, kuriame mirko kadaginė vanta, neišpilkite: nukošę naudokite apsiprausimui po pirties. DĖMESIO: Kadagio vantų nereikėtų naudoti nėščiosioms.

Dilgėlės. Tai – gydomoji vanta. Dilgėlių vantos tonizuoja, bet kartu ramina nervinę sistemą, skatina toksinų išsiskyrimą, stimuliuoja periferinę kraujotaką, todėl labai tinka reumatiniams skausmui pašalinti. Gelbsti nuo visų reumatinio pobūdžio skausmų. Dilgėlių vantos rišamos imant 5–7 nesumedėjusias šakeles. Prieš naudojimą tokia vanta 2–4 minutėms pamerkiama į karštą vandenį, tada 3–4 minutėms perkeliama į šaltą. Nuolat periantis dilgėlių vanta, sumažėja kraujo spaudimas. Rekomenduojama iš pradžių 2–3 minutes pasiperti beržine ar ąžuoline vanta, o tada jau – 3 minutes dilgėline.

 

Tekstas – Tomo Vaškevičiaus. Nuotraukos – Flickr, LPS, Lauros Žaliauskaitės.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. rugsėjo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 22, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 23:22, leidžiasi 04:00.
  • Mėnulis Ožiaragyje 02:08. Pilnatis
  • Kaributas, Laima, Paulina, Paulinas, Tomas, Inocentas
  • Vasaros saulėgrįža
  • Šaknų diena. Tinkama diena derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad vešėtų ir gerai augtų vaisiai. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius