• spalio 18 d., Penktadienis

Pagrindiniai vynuogių genėjimo principai

  1. Vienmečių metūglių ir dvimečių šakų genėjimui naudojami rankiniai sekatoriai, o storesnėms šakoms šalinti – sodinis pjūklas.
  2. Kirpti metūglius reikia maždaug 2 cm virš pumpuro. Jeigu genima pavasarį, kartais ir praėjus žiemai, iš žaizdų pradeda bėgti „sula“, vynmedis „verkia“. Tad, trumpinant metūglius, pjūvio kampas turi būti toks, kad „sula“ lašėtų į priešingą pusę nei žemiau esantis pumpuras. Ji po kurio laiko pasidaro želės konsistencijos ir daugiau nebeteka. „Verkimas“ kiek suvėlina pumpurų skleidimosi laiką (tai mūsų klimate gali būti net naudinga, pavyzdžiui, siekiant išvengti pavasarinių šalnų), bet vynmedžiui apčiuopiamos žalos nepadaro.
  3. Nedengiami atsparūs vynmedžiai genimi žiemos pabaigoje, praėjus didesniems šalčiams, o žiemai dengiami – dažniausiai prieš pat dengimą (lapkričio mėnesį). Rudenį–žiemą gali būti pašalinama iki 80–90% metūglių ir formai palaikyti nereikalingos senesnės dalys.
  4. Svarbu žinoti, kad iš peržiemojusių pirmamečių ūglių (metūglių) pumpurų išaugę nauji ūgliai žydi ir veda vaisius. Dėl šios savybės genint pašalinama didesnė dalis atiderėjusių ūglių ir dvimečių šakų, paliekant tik tiek metūglių pumpurų, kiek reikia kitų metų derliui gauti.
  5. Reikia atkreipti dėmesį ir į viršūnių dominavimą. Šią vynmedžių savybę lengva pastebėti, kai iš ilgų, vertikaliai aukštyn kylančių metūglių pumpurų pavasarį pradeda augti nauji ūgliai. Greitai augdami viršutiniai ūgliai smarkiai lenks apatinius ir juos stelbs. Ši savybė laukinėje gamtoje padėdavo vynmedžiams greičiau kopti medžiais į viršų ir gauti daugiau šviesos. Mums ji nėra naudinga – juk nenorime ropštis į medžių viršūnes, kad nuskintume vynuogių kekę… Dėl šios priežasties po genėjimo metūglius visada rišame horizontaliai, lenkiame lanku ar net nukreipiame žemyn.
  6. Formuojant vynmedį, svarbu išlaikyti jo įvairių dalių pusiausvyrą. Jei paliksime neproporcingai daug žiemojančių metūglių pumpurų, derlius nespės sunokti, ūgliai augs silpnai, negalėsime tikėtis gero derliaus ir ateinančiais metais. Jaunas vynmedis formuojamas palaipsniui, per 3–5 metus nuo pasodinimo. Vienam auginamo ant vienos plokštumos atramų, derančio subrendusio vynmedžio metrui turėtų tekti ne daugiau kaip 10 ūglių.
  7. Ar ūglių palikta per mažai ar per daug, galima spręsti iš jų augimo greičio. Jei krūmas per smarkiai nugenėtas, ūgliai auga labai stipriai (per metus daugiau kaip 2,5 m). Jeigu jų palikta per daug, būna ploni, vystosi silpnai, uogos nespėja sunokti. Kitais metais pagal šiuos signalus galima pakoreguoti genėjimą.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius