Pirtis kemperyje
Įvairias pirtis jau esame aprašę ir apie jas papasakoję, o štai pirtis kemperyje tokia pirmoji. Kaip ji buvo įrengta, keliems asmenims skirta ir kiek kainavo jos įrengimas, mums papasakojo šios pirties autorius Paulius Matvejevas.
Tai ne mano sumanymas, sakyčiau, kad tai kopijuota idėja. Brolis, gyvenantis Airijoje, tokią pirtį įsirengė pirmas. Naršydamas internete, domėjausi, mačiau, kad kitose šalyse pirties mėgėjai pirtis yra įrengę autobuse, karinėje mašinoje, net sraigtasparnyje. Žinau, kad panašių automobilinių pirčių yra ir Lietuvoje, kai kas jas net nuomoja.
Pirmiausia – kemperis
Kemperį pirkau specialiai. Patiko man brolio įrengta pirtis kemperyje. Kadangi jis yra pirties mėgėjas, o gyvena Airijoje nuomojamame name, tad namuose negalėjo pirties įsirengti, nusprendė įsigyti kemperį ir jame ją pasidaryti. Pamatęs skelbimą, kad parduodamas kemperis, kankinausi ir svarsčiau, ar verta ir man pabandyti įgyvendinti panašų projektą. Kemperis buvo nebaigtas tvarkyti, pardavėjas bandė įsirengti jį taip, kad galėtų gyventi kaip name. Kai įsigijau, teko didžiąją dalį visko pakeisti. Kemperyje buvo sudėtos laminato grindys, sienos iškaltos plastikinėmis lentelėmis, įtaisyta spintelė, šaldytuvas, viryklė, dalis elektros instaliacijos. Buvo sumontuotas dujinis šildymas, radiatoriai. Visa tai teko išmontuoti ir išvežti į stambių atliekų aikštelę, kai kurią įrangą pardaviau. Elektros instaliaciją palikau tik tą, kuri buvo reikalinga, juk tai transporto priemonė, joje turi šviesti žibintai… Viduje apšvietimas veikia nuo atskiro nedidelio akumuliatoriaus.
Kemperį įsigijau spalio pradžioje, o pirmas bandymas pirtintis buvo per Naujuosius metus. Kadangi dirbome dviese su tėvu, laisvu laiku, užtrukome. Teko mums palaukti ir kai kurių užsakytų detalių, patiems ieškoti medžiagų, kurios būtų ir pigesnės, ir geresnės.
Garinės ir priepirčio įrengimas
Įrengiant pirtį, svarbu buvo labai gerai izoliuoti sienas nuo drėgmės. Sienose palikau visas medžiagas, kurios buvo kemperyje. Dėl jo konstrukcijos šių medžiagų pašalinti jau nebuvo galima. Pirties lubose dėjau specialią plokštę, skirtą pirtims „FF-PIR sauna“. Ten, kur turėjo būti kaminas ir pirties krosnelė, lubose sumontavau karščiui atsparią akmens vatą. Visą garinę išklijavau specialiai pirtims skirta garo izoliacija (folija, aliuminio popierius), jungimo siūles užklijavau aliuminio juosta. Tarp dailylenčių ir garo izoliacijos palikau apie vieno centimetro oro tarpą. Kai kur kitur naudojau silikoną, karščiui atsparų silikoną naudojau kaminui sandarinti.
Kemperio grindys jau buvo gamykloje apšildytos 5 cm polistirolu. Ankstesnis savininkas jas buvo nutepęs hidroizoliacija. Kadangi pats kemperis nebuvo naujas, pagamintas1987 m., ant buvusių grindų viršaus dėjau 6 mm storio „Durelis“ plokštę su įleidimais, frezuotą. Kadangi lygiagrečiai remontavau ir namą, tokią pat, tik storesnę, plokštę naudojau ir pirties perdangai. Pagal aprašymą ši plokštė kaip ir tiko, atspari drėgmei, sudėtyje nėra nuodingų medžiagų. Dabar gal rinkčiausi jūrinę fanerą, nes bėgant laikui plokštė ėmė blukti, jau teko ją dažyti vandeniui atspariais dažais.
Tekstas – Česlavos Deinarovič. Nuotraukos – Pauliaus Matvejevo.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.