• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Pomidoruose vertingiausias likopenas

Dauguma mėgstame pomidorus, tačiau ne visi žinome, kad vitamino C juose yra beveik tiek pat, kiek citrinose, apelsinuose. Stiklinėje sulčių slypi pusė žmogui per parą reikalingo vitamino C ir provitamino A kiekio. Šias daržoves turėtų vertinti vyresni žmonės, nes jose esantys junginiai padeda skirtis šlapimui, saugo nuo kaulų silpnėjimo, kaulų mineralinio tankio sumažėjimo. Pomidorai naikina bakterijas, gydo uždegimus, stiprina kraujagysles ir imunitetą, saugo kepenis, skatina hemoglobino sintezę. Kalis mažina susirgimų širdies ir kraujagyslių ligomis riziką. Pomidorai – gera profilaktinė priemonė nuo hipertonijos. Nuogąstavimų, kad jie netinka tiems žmonėms, kurių medžiagų apykaita sutrikusi, ypač sergantiems podagra, mokslininkai nepatvirtino.

 

 

 

 

Šios daržovės vertingos kenčiantiems nuo prostatos, inkstų, storosios žarnos ir kitų organų vėžio. Pomidoruose esantis antioksidantas likopenas, kaip ir beta karotinas, skatina ląsteles atsinaujinti ir neutralizuoja laisvuosius radikalus. Jo poveikis 8–10 kartų didesnis už morkose esančio beta karotino ir net vitamino E. Šį pigmentą kaupia ne tik pomidorai, bet ir raudonos saldžiosios paprikos, arbūzai, raudonieji greipfrutai ir kitos tokios spalvos daržovės bei vaisiai. Tačiau daugiausia šios medžiagos susikaupia pomidoruose, ypač odelėje (85–95 proc.), kurią organizmas sunkiai virškina. Mokslininkai nustatė, kad jos pasisavinama tik apie 10–30 proc. Šviežių vaisių likopenas pasisavinamas prasčiau nei termiškai apdorotų (pomidorų tyrės, padažai, kečupas, sultys). Šis pigmentas gerųjų savybių nepraranda ruošiant ar verdant maistą, tačiau gerai tirpsta riebaluose. Tad pakanka įlašinti keletą aliejaus lašelių į šviežias pomidorų sultis ar vaisius pašildyti, pakepinti. Visiems, kurie laikosi įvairiausių dietų ar sveikai maitinasi, patariama suvartoti 25–35 mg likopeno, t. y. per dieną suvalgyti ne mažiau kaip 200 g pomidorų arba gerti po stiklinę sulčių (100 ml – tik 20 kcal), į kurią galima įmaišyti po 1 arbatinį šaukštelį trintų ar susmulkintų česnakų, krapų ir petražolių lapelių. Visi nurodyti komponentai stiprina imunitetą.

 

 

Vertingi, vertingesni, vertingiausi

Mokslo pažanga leido selekcininkams sukurti įvairesnių pomidorų: geltonų, oranžinių, žalių, baltų, juodų. Vaisių spalva priklauso nuo minkštimo spalvos, o ją lemia karotinoidų kiekis. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai nustatė, kad vertingiausi yra raudoni (‘Viltis’) ir juodi (‘Black Sweet Chevy’). Juose likopeno susikaupia daugiausia (100 g – 9,5–11,6 mg). Nedaug šio karotinoido rasta oranžiniuose vaisiuose (‘Oranž1’), o visai mažai – geltonuose (‘Ana German’) ir baltuose (‘White Beauty’). Didžiausias beta karoteno kiekis (3,1 mg 100 g) yra oranžiniuose pomidoruose, o raudonuose ir juoduose jo 1,7 karto mažiau. Geltonuose ir baltuose pomidoruose beta karoteno atsargos nedidelės (0,1–0,4 mg 100 g).

Net tos pačios rūšies daržovėse įvairių biologiškai aktyviųjų junginių koncentracija įvairi. Jų kiekiui turi įtakos dirvos savybės, tręšimo intensyvumas, augimo sąlygos ir kt. Mūsų šalyje prinokę pomidorai sukaupia 4,4–6,1 proc. sausųjų medžiagų. Įvairių spalvų vaisiuose jų kiekiai mažai skiriasi. Šiek tiek didesnės sausųjų medžiagų atsargos yra oranžiniuose pomidoruose, mažiausios –geltonuose. Skonis labiausiai priklauso nuo cukraus ir rūgščių santykio. Kuo daugiau cukraus ir mažiau rūgščių, tuo vaisiai skanesni, saldesni. Įvairių spalvų pomidoruose nedidelis (4,1–4,8 proc.) cukrų, bet didesnis rūgščių skirtumas. Raudonuose, oranžiniuose, juoduose vaisiuose daugiau rūgščių (pH per 3,9), todėl jie rūgštesni. Geltoni, balti yra švelnesnio skonio (pH 4,1). Mūsų organizmui vertingo vitamino C (17,8 mg/proc.) daugiausia geltonuose, mažiausia (7,1 mg/proc.) baltuose pomidoruose. Mažai (7,8 mg proc.) askorbo rūgšties raudonuose vaisiuose.

Su maistu į mūsų organizmą patenka ir nepageidaujamų junginių – nitratų. Jų likučiai įvairiose daržovėse skirtingi. Pomidorai nitratų sukaupia mažai. Daugiau šių medžiagų būna prie kotelių. Vaisių spalva jų kaupimuisi įtakos neturi.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius