• birželio 24 d., Pirmadienis

Renkamės malkas

Kietasis kuras, nepaisant naujausių šildymo technologijų, išlieka bene populiariausia namų šildymo priemone. Todėl, jei planuojate įsigyti židinį, katilą, muilo akmens krosnį ar kitokią krosnelę, šalia jų techninių savybių būtinai pasidomėkite, kokiu kuru jos kūrenamos, koks jo efektyvumas. Dažniausiai krosnelės kūrenamos malkomis, todėl šiame straipsnyje pabandysime atsakyti į klausimą: kokios malkos yra tinkamiausios ir geriausios?

 

 

 

 

Malkos turi būti sausos

Pirmas atsakymas į aukščiau užduotą klausimą – geriausios malkos yra sausos. Kuo mažesnis drėgmės kiekis malkose, tuo jos kaitresnės ir dega efektyviau. Tiesa, yra specialių krosnių, kurios gali būti kaitinamos ir šlapiomis malkomis, tačiau apie efektyvumą čia kalbėti sunku, kadangi šlapio kuro reikia daugiau, jis turi būti metamas į krosnelę dažniau, be to, reikalinga speciali kūrenimo sistema. Nuosavuose namuose tokie katilai naudojami itin retai, nes dauguma jų yra sukurti deginti būtent sausas malkas. Optimalus drėgmės kiekis – 10–20 %, ne daugiau. 10 % drėgmės malkose lieka, kai jos laikomos sausoje patalpoje bent 2 metus, todėl turėkite omenyje, kad reikia pasirūpinti ir tinkamomis laikymo sąlygomis, o ne sukrauti jas lauke. Deginimui tinkamas malkas reikia laikyti sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje ne trumpiau kaip 6 mėnesius, tad malkas pirkite pavasarį, kad galėtumėte jomis kūrenti rudenį.

Malkas laikyti reikėtų sausose patalpose, o sukrauti – ne tiesiai ant žemės, o ant nedidelio pakilimo arba europadėklo. Tai užtikrina puikų ventiliavimą iš apačios. Jei patalpa drėgna, o ventiliavimas prastas – malkos pradės pelyti ir pūti, o ne džius.

Kaip atskirti, ar malkos jau sausos? Paimkite kirvį ir pabandykite perskelti. Jei garsas čaižus ir skylanti malka pokši – ji greičiausiai sausa. Jei sausa viena, greičiausiai sausos ir kitos to paties pirkimo malkos. Sausos malkos yra lengvesnės už šlapias. Tai galite jausti pakilnoję panašių dydžių trinkas.

 

Lapuočių mediena – vertingesnė

Antras atsakymas į pateiktą klausimą – lapuočių medienos malkos. Jos turi mažiau dervų ir yra kaitresnės, todėl jomis kūrenti efektyviau: mažiau kenkia krosnelei, dūmtraukio sistemai, į namus papuola mažiau smalkių. Kodėl derva pavojinga? Priežastis pakankamai objektyvi – ji daro neigiamą poveikį metalinėms krosnelės sienelėms, taip pat išsiskiria nuodingi degimo subproduktai. Kaitriausia ir tinkamiausia kūrenimui mediena – ąžuolas, beržas, uosis, bukas. Drebulė ir juodalksnis taip pat tinka, tačiau jie stokoja kaitrumo. Ąžuolas – brangi malka, todėl lietuviai dažnai ieško pigesnių alternatyvų. Optimali mediena pagal savo kaitrumo savybes ir kainą yra uosis ir beržas. Bukas – kiek retesnis, nes ne visur Lietuvoje plačiai paplitęs.

 

 

Tekstas – Artūro Markevič. Nuotraukos – Lauros Žaliauskaitės.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. lapkričio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius