• balandžio 18 d., Ketvirtadienis

Kaip nudrenuoti pažliugusį kiemą?

Vandens perteklius sukelia daug problemų tiek sodybos kieme, tiek pastatuose. Dėl vandens pertekliaus kenčia drėgmės pertekliaus nemėgstantys augalai ir medžiai. Taip pat nukenčia namų pamatai ir žemutinės patalpos: ilgainiui čia susidaro pelėsis ir grybelis, kurie vėliau patenka į patį namą. Tad verta nuspręsti, kur nukreipti kieme besikaupiantį vandenį. Geriausia situacija – kada iš visų Jūsų namo pusių yra nuolydis. Bet ne visada galime pasidžiaugti idealiu sodybos reljefu. Todėl tenka pasirūpinti kiemo drenavimu arba atitinkama reljefo rekonstrukcija.

 

 

 

 

 

Kiemo nusausinimo planavimas

Kiemo drenavimo galimybių įvertinimas ir darbų planavimas gali pasirodyti sudėtinga problema, bet iš tikrųjų taip nėra. Pirmas žingsnis, kurį reikėtų padaryti, tai pasivaikščioti po savo sodybos sklypą, gerai susipažinti su sklypo reljefo struktūra (1 pav.), jo pakilimais, nuolydžiais ir įdubomis. Būtina surasti sklypo aukščiausias ir žemiausias vietas. Geriausias žemiausio taško rodiklis yra drėgna Jūsų kiemo vieta, dėl kurios kyla problemų. Blogiausias atvejis – kada žemiausia vieta yra prie namo pamatų. Suradę aukščiausią ir žemiausią vietą, nustatysite savo kiemo vejos nuolydį. Esant poreikiui, nustatomi atskirų sklypo reljefo struktūros dalių nuolydžiai. Vejos arba bet kurios sklypo reljefo dalies nuolydis yra horizontalios vejos dalies ilgio ir vertikalaus jos pokyčio per šį ilgį santykis.

Paprastai drenažo vamzdis per 1 m ilgio turi nusileisti 3 cm, bet, priimant drenavimo sprendimus, reikia atsižvelgti į vejos arba kiemo dangos pralaidumą vandeniui. Vejos nuolydžio dydis yra reikalingas priimant tolimesnius sprendimus sklypo nusausinimo planavime.

 

Drenavimas – vienas iš sklypo nusausinimo būdų

Priežastys, dėl kurių gali prireikti atlikti kiemo ir sklypo drenavimą, yra šios:

  • jeigu vanduo telkiasi šalia Jūsų namo pamato;
  • jeigu vanduo nenuteka į kiemo veją nuo kietos dangos, pvz., važiuojamosios dalies arba tako;
  • jeigu vandens nuotėkis nuo šlaito per Jūsų kiemą sukuria vandens srovę, kuri išplauna kiemo veją.

Kiemo ir sklypo drenažo įrengimas yra „pasidaryk pats“ projektas, kurį gali atlikti namų savininkas.

Pagrindinė drenažo sistemos užduotis – tai greitas vandens nutekėjimas nutirpus sniegui ir po ilgų kritulių, kad galėtume naudotis kiemo veja, aikštele su kieta danga ir takais. Norint kokybiškai įgyvendinti numatytas užduotis, būtina tiksliai nustatyti visas vandens atsiradimo priežastis Jūsų sklype. Drenažo sistema yra tarpusavyje sujungti vamzdžiai, kurie puikiai pašalina drėgmės perteklių nuo dirvožemio paviršiaus. Drenažo darbus geriau pradėti arba rudenį, pačiu liūčių laikotarpiu, arba ankstyvą pavasarį, nutirpus sniegui. Tada labai gerai matosi, kur vanduo susirenka ir kur geriau jį nuleisti. Tokį darbą galima būtų patikėti profesionalams, kurie tikrai viską atliktų efektyviai ir greitai. Bet jeigu Jūsų sklypas nėra didelis, reikalingus darbus galite bandyti atlikti patys.

Visų pirma, būtina sudaryti planą, kuriame būtų aiškiai matyti, kur renkasi vanduo ir kur jį nukreipti. Natūralus vandens telkinys, pavyzdžiui, upelis ar dauba, geriausiai tinka vandeniui iš nusausinamos vietos nukreipti.

Drenažas paprastai atlieka keletą užduočių. Naudojami keli drenavimo būdai. Pirmasis – atvirai nukreipti vandenį iš aikštelės, pavyzdžiui, į griovį. Antrasis būdas, vadinamas uždaru, suteikia galimybę nuleisti jį per drenažo vamzdį. Trečias būdas yra naudoti tranšėją, kuria nuteka vanduo, užpildytą žvyru, skalda, plytų nuolaužomis ir kt.

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mankevičiaus

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. spalio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 18, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:09, leidžiasi 20:28.
  • Mėnulis teka 14:06, leidžiasi 05:07.
  • Mėnulis Mergelėje 17:10, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Apolonija, Eitvilas, Girmantė, Laura, Undinė, Žara
  • Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Tarptautinė paminklų apsaugos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite.
  • Jei balandžio mėnuo giedras, gegužė bus šlapia.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius