Saulėgrąžos: padeda ir sunegalavus
Saulėgrąžos naudingos skundžiantis tulžies pūslės veiklos sutrikimais, sergant gelta, kvėpavimo sistemos ligomis, užklupus gripui ir kitiems negalavimams. Piltuviškų žiedų nuoviru gydoma gelta, kepenų ir tulžies latakų ligos, žarnyno diskinezija, bronchinė astma.
Juozas Vasiliauskas knygoje „Gamtos vaistinė“ (Vilnius: Alma littera, 2011) rašo: „Iš iškultų saulėgrąžų graižų gaminamas pektinas. Juo gydomos skrandžio ir žarnyno ligos, stabdomi žarnyno puvimo procesai, ypač tinka sergant enterokolitu. Liaudies medicina žiedų ir lapų arbata žadina apetitą, malšina skrandžio ir žarnyno skausmus, gydo bronchinę astmą, dilgėlinę ir neuralgiją, taip pat mažina temperatūrą. Žiedų arbatą (1 valgomasis šaukštas žiedų stiklinei karšto vandens) reikia gerti po valgomąjį šaukštą 3–4 kartus per dieną nuo bronchų spazmų ir žarnyno bei skrandžio dieglių. Žiedų arbata anksčiau gydė ir maliariją (2 šaukštai žiedų stiklinei karšto vandens, geriama po valgomąjį šaukštą 3–4 kartus per dieną prieš valgį).“
Numušti temperatūrą, kuri pakyla sergant gripu, viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, padeda ne tik arbata, bet ir spiritinis liežuviškų žiedų antpilas. Jis slopina neuralginius skausmus. Spiritinis lapų antpilas gerina apetitą.
Saulėgrąžų sėklų aliejus vartojamas aterosklerozės profilaktikai – jame gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios neleidžia susidaryti aterosklerozės plokštelėms. Pakaitintas jis gydo žaizdas, nudegimus. Šis aliejus taip pat tinka inhaliacijoms, sergant bronchitu, pneumonija.
Saulėgrąžomis liaudies medicina gydo ir artritą. Daug aliejaus yra visame graiže – iš jo daroma spiritinė ištrauka ir trinami skaudami sąnariai. Šaknys vartojamos retai, bet kai kas teigia, kad būtent jos geriau padeda sergant inkstų akmenlige, kenčiant podagros keliamus skausmus, valant iš organizmo druskų sankaupas. 1/3 stiklinės džiovintų smulkintų šaknų užpilama 1 l vandens, paverdama 1–2 minutes ir išgeriama per dieną. Druskos iš organizmo pasišalina per 1–2 mėnesius, tad, laukiant teigiamo efekto, arbatą teks gerti ilgai, atsisakyti aštrių patiekalų ir prieskonių, rūkytų ir konservuotų gaminių. Jei kankina nervinė įtampa, nerimas, pasigaminkite antpilo. 3 šaukštus džiovintų žiedų užpilkite 250 ml degtinės ir laikykite savaitę tamsoje. Gerkite po 40 lašų dukart per dieną prieš valgį, praskiedę 50 ml vandens.
Asmenys, kenčiantys nuo pūslelinės, gali išbandyti kompresą. Saulėgrąžos lapą nuplaukite, nuplikykite ir pridėję prie skaudulio užklijuokite pleistru. Kompresą keiskite kas 2–3 valandas.
Saulėgrąžos padeda ir žvynelinės kamuojamiems ligoniams. Džiovintus vainiklapius sudėkite į litrinį stiklainį (maždaug 2/3 tūrio). Užpilkite degtine. Laikykite tamsioje vietoje 3 savaites, kasdien pakratykite, pamaišykite. Užpiltinė būna tamsiai rudos spalvos, riebi, aliejinga. Tepama ant pažeistų vietų, žvynelinei paūmėjus. Tokia užpiltine gydomos ir peršalimo ligos (po šaukštą 3 kartus per dieną).