• balandžio 23 d., Antradienis

Senosios statybos namų rekonstrukcija

Šimtmečiais kaimo sodybose buvo statomi nedidelio aukščio namai. Tokiu būdu buvo taupomos statybinės medžiagos, branginama šiluma, stengiamasi sunaudoti kuo mažiau kuro, todėl statomų namų aukštis buvo ribotas. Šiandien šildymo sistemų galia išaugo, ir nors dauguma senos statybos namų yra tinkami gyventi, žemos patalpų lubos nesiderina su šiuolaikinėmis gyvenamųjų patalpų sąlygomis bei interjeru.

 

 

 

 

Pagrindiniai medinio namo matmenys

Įsigijus senos statybos namą, šeimininkams atsiranda rūpesčių atnaujinant statinio konstrukciją, pritaikant ją šiuolaikiniams reikalavimams. Dabartinėje statybos praktikoje priimta, kad medinio namo aukštis turėtų būti apie 6,5 m. Didesnio aukščio mediniai pastatai būtų nepakankamai atsparūs. Taip pat tenka spręsti, kokiame aukštyje turėtų būti vienaukščio arba dviejų aukštų namo lubos. Klausimų kelia ir mansardos aukštis. Patalpa su aukštomis lubomis turi teigiamų savybių – ji erdvesnė ir šviesesnė. Šeimininkas pagal savo skonį turi galimybę pasirinkti lubų konstrukciją, pritaikyti atitinkamus šviestuvus. Bet aukštos lubos sukelia ir nepatogumų: padidėja statybos ir šildymo išlaidos. Iškyla daugiau klausimų dėl patalpų ventiliacijos ir kondicionavimo. Interjeras tampa nejaukus, jeigu kambarių aukštis padidėja, o baldai išlieka senos konstrukcijos. Bet visa tai pastebima tik tada, jeigu lubų aukštis viršija optimalius matmenis. Optimalus rekomenduojamas medinio namo lubų aukštis – 2,5 m. Priešingu atveju patalpoje nebus jauku. Kai kuriais atvejais rekomenduojami 2,7–2,8 m aukščiai. Pastarieji laikomi pakankamais realizuojant dizaino sprendimus. Mansardos aukštis tiesiogiai priklauso nuo namo matmenų ir stogo nuolydžio. Tradicinis stogo nuolydis būna 25–45 laipsnių. Įvertinant šiuos nuolydžius, skaičiuojamas stogo atsparumas. Apatinėje stogo dalyje nuolydis gali būti padidinamas iki 45–60 laipsnių. Vadovaujantis pastato matmenimis ir pasirenkant atitinkamus nuolydžius, daroma mansardos stogo konstrukcija.

 

Senos statybos medinio namo lubų aukščio didinimo būdai

Ką daryti, jeigu patalpų lubos ganėtinai žemos? Patalpoje su žemomis lubomis jausite slegiančią nuotaiką ir turėsite ribotas dizaino galimybes. Yra keletas būdų, sudarančių galimybę pertvarkyti patalpas į labiau tinkamas gyventi. Minėtinas apatinės lubų apkalos pašalinimo būdas, lubų sijų pašalinimas, patalpos grindų nuleidimas į pamatų lygį, sienų aukščio padidinimas stogo konstrukcijos pakėlimo būdu arba viso pastato pakėlimo atveju, kartu sprendžiant kitus rekonstrukcijos klausimus.

 

Apatinės lubų apkalos pašalinimas

Paprasčiausias būdas didinti lubų aukštį yra pašalinant apatinę jų apkalą. Dažniausiai ji būna daryta iš didesnio storio lentų, kurios tvirtinamos prie lubų sijų. Jų pašalinimas sudarytų galimybę padidinti patalpos aukštį mažiausiai dešimčia centimetrų. Tokiu atveju lubų sijos tampa matomos ir pareikalauja atitinkamos apdailos. Be to, jos galėtų būti vertinamos kaip dekoratyvinis elementas. Tačiau toks paprastas lubų vidinės apkalos pašalinimas pavyksta ne visuose namuose. Kai kurių pastatų konstrukcija pastarąjį sprendimą daro negalimą įgyvendinti. Jeigu lubos yra vienoje plokštumoje, vadinasi, sijos, prie kurių montuojama mansardos perdanga, yra vidinėje perdangos dalyje. Todėl išmontavus apatinę lubų dalį, būtina pašalinti visa, kas yra perdangoje. Ten rasite šiltinamąsias, garso izoliacijos medžiagas. Visa tai pašalinus iš vidinės perdengimo dalies, analogišką klojinį tenka daryti iš mansardos aukšto pusės.

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – Pexels.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. vasario mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius