Svarbiausi daržininko darbai lapkritį
*Paskutinis derlius keliauja į rūsį. Vėlų rudenį galima nuimti lapinių ir briuselinių kopūstų derlių. Jei nuspręsite juos palikti darže, uždenkite daržo plėvele, kuri apsaugos nuo purvino lietaus, vėjo atpučiamo smėlio. Ypač sunku nuplauti nešvarumus nuo garbanotų lapinių kopūstų lapų.
*Gelteklės kasamos vėlų rudenį, iki lapkričio vidurio. Laikyti rūsyje atrenkami tik nepažeisti šakniastiebiai. Lapai nupjaunami, paliekant apie 1 cm ilgio lapkočius. Gelteklės laikomos drėgname smėlyje. Jas galima palikti per žiemą lysvėje, tik vertėtų pamulčiuoti nurūgštintomis durpėmis, sausais lapais.
*Apie kurklius. Kai temperatūra nukrenta žemiau 5 °C, arklio mėšlo pripildytose duobėse tūnantys kenkėjai pasidaro nejudrūs. Jei tokių duobių neparuošėte anksčiau, jų jau neverta kasti. Tuo tarpu anksčiau padarytų duobių dar nejudinkite, palaukite, kol bus stabili neigiama temperatūra. Tuomet sunaikinkte visus ten susibūrusius kurklius.
*Lapkritį skubėkite sėti morkas, jei to dar nepadarėte spalį. Sėklų rudenį reikia daugiau nei pavasarį, nes ne visos sudygs, o dalis daigų žus dėl nepalankių aplinkos sąlygų.
*Mėnesio pabaigoje reikėtų atidžiai perrinkti rūsyje sandėliuojamas daržoves. Išmeskite sugedusias ar pradėjusias gesti. Tokių tikrai bus, nes nešdami į rūsį ne visada pastebime pirmus gedimo požymius. Daržoves galima laikyti ne tik rūsyje, bet ir balkone, verandoje, sudėtas į statinę, krepšį ar pintinę ir užklotas šiaudais.
*Tušti indai. Išjunkite vandentiekį, užsukite vandenį. Išpilkite viską iš sodo žarnų. Ištuštinkite visus kitus indus vandeniui kaupti, stovinčius darže. Išplaukite, nusausinkite ir suneškite juos į patalpą.
*Užkimškite rūsio vėdinimo angas. Šį darbą būtina padaryti lapkričio pradžioje, kitaip daržovės šals ir į vidų prilįs graužikų. Pravartu rūsyje pastatyti kelis pelėkautus.
*Reguliuokite santykinį oro drėgnį. Vargu ar rasite idealų rūsį, kuriame daržovės nevys ar nepus nuo per didelės drėgmės. Sausoje patalpoje padėkite atvirų indų su vandeniu. Per didelę drėgmę (ant sienų kaupiasi lašai) sumažins keli kibirai su negesintomis kalkėmis.
*Patikrinkite, kaip laikosi daržas ant palangės. Spalį į vazonus pasodinti prieskoniniai augalai jau turėjo aklimatizuotis ir prigyti, pradėti gerai augti. Dažnai tokiu laiku prisidaugina kenkėjų, atkeliavusių iš lauko. Voratinklines erkutes išnaikinsite dažnai purkšdami paprastu vandeniu, o amarus – žaliojo kalio muilo tirpalu.
*Paskutiniai darbai šiltnamyje. Ruoškite žemę kitų metų daržovėms. Nukaskite apie 5–10 cm dirvožemio. Užpilkite tiek pat iš anksto paruošto lengvo, puraus, organinių medžiagų turtingo substrato. Išbarstykite perpuvusį mėšlą ar kompostą, įmaišykite pelenų ir viską perkaskite.
Kiti daržininko darbai
*Pasiruoškite žemės mišinių pavasario sėjai.
*Jei dar šilta, skubėkite sodinti žieminius česnakus.
*Pradėkite kaupti medžių pelenus, kiaušinių lukštus.
*Prieš šalčius perkaskite komposto krūvą.
*Kol neįšalo žemė, prisikaskite krienų.