Svarbiausi daržininko darbai spalio mėnesį
*Spalį imame vėlyvųjų baltagūžių kopūstų, žieminių porų, salierų, gelteklių, pastarnokų, šakninių petražolių, morkų, salotinių trūkažolių, ropių, griežčių, žieminių ridikų derlių.
*Apkaskite sideratus. Patartina juos į dirvą įterpti butonizacijos laikotarpiu, kol dar nelabai sukietėję. Sideratai užkasami negiliai: lengvoje dirvoje – 12–15 cm, o sunkioje – 6–8 cm gylyje. Būdami giliai jie ne perpūva, o virsta durpes primenančia mase.
*Tręšiama ir sukasama žemė. Kai daržo lysvės ištuštėja, pravartu jas patręšti organinėmis trąšomis, laikas kratyti mėšlą. Taip pat rekomenduojama pabarstyti kalio ir fosforo trąšų. Po to žemę reikia suarti arba sukasti. Nekratykite šviežio mėšlo ten, kur kitais metais auginsite svogūnus, šakniavaisines ir ankštines daržoves.
*Rūsys pilnas gėrybių. Spalio pabaigoje rūsyje jau maža laisvos vietos. Jis būna pilnas vaisių ir daržovių. Bloga praktika: prikroviau ir uždariau iki žiemos. Būtina vėdinti rūsį, kartkartėmis tikrinti daržovių būklę ir jas perrinkti.
*Kelis vėlyvuosius kopūstus išraukite su šaknimis, nuskinkite šoninius lapus, palikdami tik tuos, kurie iš dalies prisiglaudę prie gūžių. Prie kotų pririškite virvę ir pakabinkite rūsyje. Kitų metų pavasarį gūžes pasodinsite darže, kad suformuotų žiedynus ir sėklas.
*Rudeninė daržovių sėja. Ne visada ji yra vykusi. Svarbu parinkti tinkamą laiką, nepasėti nei per anksti, nei per vėlai. Ar sulauks pavasario morkų ir kitų daržovių sėjinukai, priklausys ir nuo žiemos. Jei lysvių nepridengsite, o sniego nebus – jie gali žūti. Sėti daržoves galima visą spalį. Sėklas į žemę berkite giliau nei pavasarį. Kai smarkiai atvės, lysves su pasėtomis daržovėmis uždenkite daržo plėvele.
*Sodinkite žieminius česnakus. Sulaukite vėsesnių orų. Nesodinkite žieminių česnakų, kai šilta. Jie sudygs ir ims augti, o kai atvės – gali nušalti iš žemės išdygusios lapų užuomazgos. Parinkite tokį laiką, kad pasodintos skiltelės spėtų tik įsišaknyti, bet ne sparčiai augti.