• gruodžio 18 d., Trečiadienis

Tapkime vaismedžių architektais. I dalis

Galbūt daugeliui iš jūsų kyla klausimas: o kam iš viso reikalingas genėjimas? Juk medis ir taip auga! Išsiaiškinkime genėjimo tikslus ir būdus jiems pasiekti. Prisiminkime pagrindines taisykles ir principus, kuriais vadovaudamiesi patys lengvai nuspręsite, kurią vaismedžio šaką ir kada reikia patrumpinti ar visai nupjauti ir kaip tai tinkamai techniškai laiku atlikti.

 

 

 

Svarbiausi vaismedžių genėjimo būdai:

*retinimas,

*trumpinimas,

*šakų augimo krypties pakeitimas.

 

Iškart po pasodinimo

Tik ką pasodinus rykštelės formos vienmetį vaismedį, jis nukerpamas maždaug 1 m aukštyje nuo žemės. Didesniam išsišakojusiam medeliui pakerpama viršūnytė, patrumpinamos šoninės šakutės, pašalinamas jų perteklius. Medis atrodys natūraliai ir proporcingai, kai jo pakirpta viršūnė bus ilgesnė už šonines šakutes maždaug 20 сm. Pirmos apatinės šakutės paliekamos apie 60–70 cm aukštyje nuo žemės.

Tik ką pasodintus medelius pavasarį būtina genėti, kad būtų stimuliuojamas augimas. Tokia jų fiziologija. Efektas tuo didesnis, kuo anksčiau pavasarį tai darome. Bus skirtumas, kada pakarpysime: kovo mėnesį ar birželį. Kovo mėnesį, dar ramybės metu, pagenėti medžiai augs vešliau, stipriau negu genėti vėlai, pavasarį. Genint vasarą, augimas yra stabdomas.

Taigi, pasodiname ir apkarpome tam, kad mūsų medeliai norėtų augti ir formuotų gražų vainikėlį. Pats paprasčiausias variantas – vainikas, artimas natūraliam. Toks medelis turi ryškų liemenį ir į šonus besiskleidžiančias pagrindines šakas. Pagrindines šakas paprastai paliekame 3–4, daugiausia – 5–6. Vaismedis būna tvirtesnis, kai šakų suaugimo kampas su liemeniu būna horizontalesnis. Horizantaliai jas labai lengva pakreipti net paprasčiausiu skalbinių segtuku ar dantų krapštuku – kol šakelės jaunutės, nesumedėjusios.

 

Verta įsidėmėti!

*Jauname sode formavimas ir genėjimas turi skatinti medelį kuo anksčiau duoti derlių, o tai reiškia, kad reikia genėti kuo mažiau, tik minimaliai paformuoti.

*Horizontalus šakų suaugimas su liemeniu patrauklus ne tik tvirtumo prasme. Nuo šakos augimo kampo priklauso derlingumas. Taisyklė yra tokia: vertikalios šakos augina medieną, o horizontalios – derlių. Išimtis yra kaulavaisiai. Jie gerai dera ir ant smailu kampu augančių šakų.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:38, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 19:04, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Liūte 01:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Eivilė, Eivilas, Girdvilas, Gracija, Gracijus, Vykantas, Vykanta
  • Tarptautinė migrantų diena. Arabų kalbos diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius