• kovo 25 d., Šeštadienis

Tapkime vaismedžių architektais. III dalis

Revizija sode

 

Žiema eina į pabaigą. Graži saulėta diena. Palengva, neskubėdami išsiruoškime į sodą. Dar neprasidėjus vegetacijai, laikas pradėti obelų genėjimo darbus. Pirmiausia pradėkime nuo pačių seniausių ir labiausiai apleistų, jei tokių yra. Tikriausiai jų vainikus teks ir praretinti, ir pažeminti, patrumpinant labai ištįsusias šakas ir išpjaunant senas, išlūžusias ar susipynusias. Galbūt pakaks tik minimaliai praretinti šakas. Stenkimės, kad medis įgytų gražią formą, o vainiko vidus pašviesėtų.

Prasidėjus vegetacijai ir medžiams sulapojus, teks genėti dar kartą, ypač jei žiema buvo rūsti. Tik sužaliavus sodui bus aiškiai matomi visi šalčio pažeidimai. Apšalusių medžių mediena būna murzinos geltonos spalvos, o visiškai iššalusių – tamsiai ruda. Sveika yra balta ar šviesiai žalsva, skaisti. Iššalusi mediena išpjaunant iki sveikos vietos. Esant nedideliems šalčio pažeidimams, ji atsistato.

 

 

Obelų formavimas ir genėjimas, atsižvelgiant į jų augimo pobūdį

 

Augindami skirtingų veislių sodinukus pastebėsime, kad jie labai skiriasi: vieni šakojasi labai lengvai, prileidžia daug smulkių šakelių, o kiti turi labai stiprius ūglius, bet jų mažai. Įvertinkime, kokio tipo obelų turime, nes genėjimo technika skirsis.

 1. Stipriai augančių obelų su tvirtais ūgliais formavimas ir genėjimas. Šiam tipui priklauso populiarios veislės ‘Melrose’, ‘Jonagold’, ‘Alva’, ‘Gloster’. Jei norime ūglius atlenkti horizontaliai, tai daryti teks ne kartą ir kuo anksčiau, nes jie sunkiai paklūsta. Jei ūglių mažoka – pavasarį patrumpiname trečdaliu, kad papildomai pasišakotų. Birželio viduryje galima papildomai pirštais nugnaibyti jaunų ūglių viršūnes – jie išsišakos dar kartą. Daugiau šakučių – daugiau obuolių bus ateityje. Taip augančių obelų vainikus vengiama retinti. Dažniausiai tenka išpjauti viršutinėje dalyje aukštyn augančias šakas.
 2. Obelų, auginančių vaisius ūglių galuose, formavimas ir genėjimas. Šiam tipui priklauso veislės ‘Kortland’, ‘Rubin’ ir joms giminingos ‘Rubinola’, ‘Bohemia’, ‘Topaz’. Be galo skanūs visų dievinami obuoliai, bet ne kiekvienas moka išauginti gausų derlių. Priežastis – medeliai augūs, bet nelinkę šakotis, tad pirmiausia reikia, kad priaugtų šakų. Šiam reikalui pavasarį reikia ne tik laiku atlenkti ir patrumpinti ūglius, kad šakotųsi, bet ir vasaros pradžioje (birželio mėnesį) pinciruoti jaunų ūgliukų viršūnes šakų skaičiui pagausinti. Taigi, pagausėjus vaisinių šakučių, kitais metais derlius bus labai gausus. Obuoliai kabos ant šakučių galiukų kaip žaisliukai.
 3. Neaugių ir vidutiniškai augių obelų genėjimas. Šiai grupei priklauso dauguma veislių. Mums žinomos, pavyzdžiui, veislės ‘Orlovim’, ‘Delikates’, ‘Katja’, ‘Šampion’. Jų medžiai natūraliai augina šakas, statmenas liemeniui, ir jų turi per daug, todėl rekomenduojama atsiakyti trumpinamojo genėjimo, nes šakosis dar gausiau. Dažniausiai tenka pašviesinti per tankius tokių medžių vainikus.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

 • Kovo 25, šeštadienis.
 • Saulė teka 06:08, leidžiasi 18:43.
 • Mėnulis teka 07:21, leidžiasi .
 • Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis kovo 21 d.
 • Merkys, Normantas, Normantė, Normilė
 • Gandro šventė (Blovieščiai). Apsireiškimas šv. Mergelei Marijai. Tarptautinės vergovės aukų ir transatlantinės prekybos vergais atminimo diena.
 • Šaknų diena. Sodinkite ir persodinkite dekoratyvinius ir vaisinius medžius bei krūmus. Sėkite ir sodinkite gėles, daržoves, prieskonius, gyvatvores. Skiepykite. Persodinkite kambarinius augalus. Ruoškite kompostą. Naikinkite kenkėjus.
 • Kaip gandrą, šį žmogaus artimą kaimyną pirmąkart pamatysi. Jei skrendantį – gerai, visų metų darbus spėriai nudirbsi. Jei tupintį – vangiai viskas seksis.
Originalios seklos
Mugė

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos
Sėklos darzui
darzoviuseklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias daigyklas naudojate?

Įvykių kalendorius