• gruodžio 18 d., Trečiadienis

Tapkime vaismedžių architektais. III dalis

Revizija sode

 

Žiema eina į pabaigą. Graži saulėta diena. Palengva, neskubėdami išsiruoškime į sodą. Dar neprasidėjus vegetacijai, laikas pradėti obelų genėjimo darbus. Pirmiausia pradėkime nuo pačių seniausių ir labiausiai apleistų, jei tokių yra. Tikriausiai jų vainikus teks ir praretinti, ir pažeminti, patrumpinant labai ištįsusias šakas ir išpjaunant senas, išlūžusias ar susipynusias. Galbūt pakaks tik minimaliai praretinti šakas. Stenkimės, kad medis įgytų gražią formą, o vainiko vidus pašviesėtų.

Prasidėjus vegetacijai ir medžiams sulapojus, teks genėti dar kartą, ypač jei žiema buvo rūsti. Tik sužaliavus sodui bus aiškiai matomi visi šalčio pažeidimai. Apšalusių medžių mediena būna murzinos geltonos spalvos, o visiškai iššalusių – tamsiai ruda. Sveika yra balta ar šviesiai žalsva, skaisti. Iššalusi mediena išpjaunant iki sveikos vietos. Esant nedideliems šalčio pažeidimams, ji atsistato.

 

 

Obelų formavimas ir genėjimas, atsižvelgiant į jų augimo pobūdį

 

Augindami skirtingų veislių sodinukus pastebėsime, kad jie labai skiriasi: vieni šakojasi labai lengvai, prileidžia daug smulkių šakelių, o kiti turi labai stiprius ūglius, bet jų mažai. Įvertinkime, kokio tipo obelų turime, nes genėjimo technika skirsis.

  1. Stipriai augančių obelų su tvirtais ūgliais formavimas ir genėjimas. Šiam tipui priklauso populiarios veislės ‘Melrose’, ‘Jonagold’, ‘Alva’, ‘Gloster’. Jei norime ūglius atlenkti horizontaliai, tai daryti teks ne kartą ir kuo anksčiau, nes jie sunkiai paklūsta. Jei ūglių mažoka – pavasarį patrumpiname trečdaliu, kad papildomai pasišakotų. Birželio viduryje galima papildomai pirštais nugnaibyti jaunų ūglių viršūnes – jie išsišakos dar kartą. Daugiau šakučių – daugiau obuolių bus ateityje. Taip augančių obelų vainikus vengiama retinti. Dažniausiai tenka išpjauti viršutinėje dalyje aukštyn augančias šakas.
  2. Obelų, auginančių vaisius ūglių galuose, formavimas ir genėjimas. Šiam tipui priklauso veislės ‘Kortland’, ‘Rubin’ ir joms giminingos ‘Rubinola’, ‘Bohemia’, ‘Topaz’. Be galo skanūs visų dievinami obuoliai, bet ne kiekvienas moka išauginti gausų derlių. Priežastis – medeliai augūs, bet nelinkę šakotis, tad pirmiausia reikia, kad priaugtų šakų. Šiam reikalui pavasarį reikia ne tik laiku atlenkti ir patrumpinti ūglius, kad šakotųsi, bet ir vasaros pradžioje (birželio mėnesį) pinciruoti jaunų ūgliukų viršūnes šakų skaičiui pagausinti. Taigi, pagausėjus vaisinių šakučių, kitais metais derlius bus labai gausus. Obuoliai kabos ant šakučių galiukų kaip žaisliukai.
  3. Neaugių ir vidutiniškai augių obelų genėjimas. Šiai grupei priklauso dauguma veislių. Mums žinomos, pavyzdžiui, veislės ‘Orlovim’, ‘Delikates’, ‘Katja’, ‘Šampion’. Jų medžiai natūraliai augina šakas, statmenas liemeniui, ir jų turi per daug, todėl rekomenduojama atsiakyti trumpinamojo genėjimo, nes šakosis dar gausiau. Dažniausiai tenka pašviesinti per tankius tokių medžių vainikus.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:38, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 19:04, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Liūte 01:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Eivilė, Eivilas, Girdvilas, Gracija, Gracijus, Vykantas, Vykanta
  • Tarptautinė migrantų diena. Arabų kalbos diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius