Užkirskite kelią ligoms
Augalais, kaip ir gyvūnais, lengviau pasirūpinti, kad nesusirgtų, negu juos gydyti. Užleista liga dažniausiai tampa nevaldoma.
Pastebėjus pirmuosius ligų požymius
Nusistovėjus karštiems orams ir sausrai arba susidarius didelei drėgmei, suaktyvėja pilkųjų pelėsių, miltligės, rūdžių ir kitų grybelinių ligų plitimas. Grybai įsiskverbia į nusilpusių, sutankėjusių, nepakankamai patręštų arba pertręštų augalų audinius. Sporos, toli pernešamos vėjo, gali ilgai gyvuoti ant augalų ir dirvoje. Jos į audinius patenka per šaknis ir dauginasi šiltoje, drėgnoje aplinkoje.
Apsisaugoti nuo grybelinių ligų padeda sėklų ir sodinukų dezinfekavimas, palankių vystytis sąlygų sudarymas. Būtina nuolat stebėti ūglių ir lapų būklę, nepamirštant apžiūrėti apatinės pusės, kad būtų laiku užkirstas kelias ligų plitimui. Pastebėjus pirmuosius ligų požymius, pažeistus ūglius ir lapus būtina pašalinti ir sudeginti, nupurkšti augalus tinkamais preparatais ir neleisti ligai vystytis.
Kad nepultų ligos, patariama imtis prevencinių priemonių.
*Išretinkite tankius sodinukus, kad nesusidarytų palankus mikroklimatas sporoms daugintis.
*Sugrėbkite ir sudeginkite nukritusius ligotų augalų lapus, truputį pelenais pabarstykite dirvą.
*Sustiprinkite gynybines augalų jėgas – laiku patręškite mineralinėmis ir organinėmis trąšomis, purenkite dirvą ir laistykite.
*Profilaktiškai purkškite dirvą ir augalus nuo miltligės ir rūdžių grybų.
*Visur, kur yra pavojaus augalams užsikrėsti miltlige ar rūdimis, reikia pasodinti česnakų ir karčiųjų kiečių (pelynų).
*Naikinkite bakterijų ir virusų pažeistus augalus. Sodinkite tik sveikus sodinukus, sėkite sveikas sėklas.
*Būtina dezinfekuoti sodo ir daržo įrankius.
*Nereikia sodinti kasmet toje pačioje vietoje tų pačių rūšių augalų. Vertėtų rinktis atsparias ligoms veisles.
*Negalima leisti išplisti kenkėjams, pernešantiems ligas. Būtina juos laiku sunaikinti.
Tikrosios miltligės požymiai – viršutinė lapų pusė, ūgliai, žiedai padengti baltomis apnašomis. Netikrosios miltligės požymiai – ant apatinės lapo pusės baltai pilkšvos apnašos, ant viršutinės pusės – bespalvės arba geltonos, raudonai rudos dėmės. Jei su šiomis ligomis nekovosite, jos gali tapti tikra nelaime.
Atsiradus pirmiesiems ligos požymiams, reikia dezinfekuoti dirvą ir augalus. Įvairius preparatus patartina kaitalioti, kad jie būtų veiksmingi.
Pixabay nuotr.