• spalio 4 d., Penktadienis

Ventiliacinės sistemos

Jeigu Jūsų namuose tvanku, tvyro kvapai arba rudenį ir žiemą laikosi didelis drėgmės lygis, tikėtina, kad namas nėra tinkamai vėdinamas. Dabartiniai tyrimai rodo, kad kai kurių žalingų teršalų koncentracija patalpų erdvėje gali būti net didesnė nei lauke. Kadangi, siekiant taupyti energiją, pastatai tampa hermetiški, susidaro nenumatyta pasekmė – patalpų viduje esantys teršalai kaupiasi, dėl to blogėja patalpų oro kokybė.

 

 

 

 

JAV aplinkos apsaugos agentūra (EPA) teigia, kad 72 % cheminių medžiagų poveikio žmogus gauna namuose. Didelis patalpų oro teršalų kiekis kelia ypatingą susirūpinimą dar ir dėl tos priežasties, kad dauguma žmonių apie 90 % savo laiko praleidžia uždarose patalpose.

 

Ventiliacijos sistemos

Nepakankama patalpų oro kokybė yra svarbi problema, nes tai neigiamai veikia patalpų gyventojų sveikatą, produktyvumą ir gerovę. Jei gyventojai serga kvėpavimo takų ligomis, pvz., astma, bronchitu ar lėtinėmis peršalimo ligomis, tinkamas gryno oro kiekis yra dar svarbesnis. Atdari patalpų langai gali tiekti gryną orą, tačiau taip pat gali sukelti diskomfortą, padidinti šildymo išlaidas bei kelti pavojų saugumui.

Norint išvengti sveikatos problemų ir namų rizikų, būtina įsirengti ventiliacijos ir vėdinimo sistemą. Siekiant išlaikyti tinkamą patalpų oro kokybę, taikomas natūralus patalpų vėdinimas, taip pat galima rinktis vieną iš keturių ventiliacijos sistemų – ištraukimo, tiekimo, subalansuoto bei rekuperacinius vėdinimo metodus.

Jeigu namuose pastoviai negyvenama, siekiant kontroliuoti drėgmę ir jos galimą žalą namams, pvz., sumažinti kondensato susidarymą ant langų žiemą, dėl kurio gali būti pažeisti langų rėmai arba apdaila ir sienos, vėdinimas taip pat reikalingas. Tačiau kartais reikia efektyvios ventiliacijos, pavyzdžiui – pirmą rudenį ir žiemą naujam ar iš esmės renovuotam namui, norint atsikratyti su statybomis susijusios drėgmės. Siekiant kontroliuoti vėdinimo procesą ir išvengti perteklinio vėdinimo, kuris eikvoja energiją ir išsausina namus, naudotini paprasti ventiliacijos sistemos valdikliai – nuo laikmačių iki elektroninių programuojamų valdiklių. Galite užduoti pagrįstą klausimą, kodėl žmonės, anksčiau gyvendami kaime, nežinojo apie jokius ventiliatorius, o jautėsi puikiai. Visa tai – tiesa, bet anksčiau statybose nebuvo tokių technologijų, taip pat nebuvo ir plastikinių langų. Oras puikiai skverbėsi pro nesandarius medinius langus, per lubas, eidamas į palėpę ir toliau į lauką. Šiuolaikinėje kaimo sodyboje šis variantas neegzistuoja. Apie vėdinimą ypač verta pagalvoti medinių namų savininkams. Ir visai nesvarbu, ar name gyvenate ištisus metus, ar atvykstate gyventi periodiškai, – vėdinimas turi būti pastovus. Medžio išsaugojimui, kad namuose nesusidarytų pelėsis ir grybelis, būtina nuolatinė oro kaita patalpose.

 

Natūralus patalpų vėdinimas

Pirma, pradėkime nuo to, kad statant namą arba kotedžą reikia pasirūpinti natūralia ventiliacija (1 pav.). Natūralus vėdinimas namuose yra lengviausias ir pigiausias būdas užtikrinti reikiamą oro apykaitą; ir net jeigu patalpose suprojektuota tiekimo ir ištraukimo ventiliacija, natūrali ventiliacija vis tiek turi vykti. Tinkamai organizuojant natūralų vėdinimą, oro judėjimas turėtų prasidėti nuo gyvenamųjų patalpų. Toliau jis turėtų būti siurbiamas į virtuvės ir vonios ištraukiamuosius kanalus.

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus, nuotr. – Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. gruodžio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 4, penktadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 09:17, leidžiasi 18:54.
  • Mėnulis Skorpione 14:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 2 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena. Tarptautinė šypsenos diena.
  • Lapų diena. Sodinkite vaismedžius, vaiskrūmius, lapuočius. Laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius, mulčiuokite. Pašalus galite sėti krapus, petražoles, špinatus ir kitus šalčiams atsparius augalus, pavasarį anksčiau sulauksite derliaus. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius