Žiemos sodas – žalumos oazė namuose
Dauguma žmonių, visą dieną praleidžiančių biuruose, uždarose patalpose, į darbo dienos pabaigą svajoja kuo greičiau įkvėpti gryno oro, atsidurti sodyboje, išgirsti raminantį upelio čiurlenimą… Deja, vėlyvą rudenį ir žiemą ten pernelyg šalta, todėl tiek per pietus, tiek šaltais ir tamsiais vakarais ilsimės namuose arba oranžerijoje, žalumos apsuptyje.
Medžiagas pasirinkite iš anksto
Įrengti oranžeriją nėra paprasta, tačiau, padedant specialistams, namuose atsiranda vieta, kur ne tik žmonėms, bet ir augalams sukuriamos labai geros sąlygos. Puiku, kai šį statinį nusprendžiama projektuoti kartu su namu – vėliau šį sumanymą įvykdyti sudėtingiau ir brangiau. Bet kuriuo atveju žiemos sodo įrengimo idėja užsikrėtusiems žmonėms teks susitaikyti su nemaža kaina.
Jeigu jums patinka japoniškas stilius ar šio stiliaus sodas, oranžerijoje galite naudoti jiems būdingus elementus, pavyzdžiui, uolas imituojančius akmenis, tvenkinėlį su mažu kriokleliu ar įvairius akmeninius paviršius. Rytai visada dvelkia sunkiai įmenama paslaptimi. Mes iš jų galime pasiskolinti mažą dalelytę ir perkelti į savo aplinką.
Viename žiemos sodo kampe pastatykite ratano sofą. Jos link gali vesti takelis, išklotas marmurinėmis plytomis, kurių faktūra dera su aplink pabertais akmenukais.
Ne mažiau svarbus kompozicijos elementas yra plokšti šviesiai pilkšvi ar rudi su raudonu atspalviu smiltainio luitai. Jie gali supti nedidelį tvenkinėlį. Kiekvienas luitas turi derėti prie visumos pagal faktūrą, formą ir dydį.
Žiemos sodo padėtis pagal pasaulio šalis
Pietūs. Augalai gauna daug šviesos, oranžerijoje šilčiau. Svarbu įrengti tinkamą vėdinimo sistemą, pakabinti saulės šviesą sulaikančias žaliuzes, kad augalai nenudegtų.
Šiaurė. Žiemos sodas – tarsi izoliacinis sluoksnis tarp namo ir jo šiaurinės pusės, todėl namuose bus šilčiau. Nereikės vėdinimo sistemos, nes šiaurės vėjai išpūs perteklinę šilumą.
Rytai. Šioje pasaulio pusėje augalai taip pat gauna daug šviesos. Vėdinimo vėdinimo sistema ir žaliuzės ant langų reikalingos.
Vakarai. Tinkamiausia vieta poilsiui.
Vandens telkinėlis su kaskadomis
Žiemos sode galima įrengti vandens telkinėlį – gražiai užmaskuotą lieto plastiko ežerėlį. Viename iš aukščiausių krantų galima įrengti kaskadas. Vanduo bėgs smiltainio luitais, sudėtais ant vandens nepraleidžiančios plėvelės. Po to jis sutekės į ežerėlį, iš kurio pompa vėl pakels į viršų. Tokiu būdu sukuriamas uždaras tėkmės ratas. Vandenį valo filtras, įmontuotas pompoje, bei žvyro ir keramzito sluoksnis papildomame telkinėlyje (dydis apie 1,2 m2). Šitaip palaikoma biologinė pusiausvyra.
Langai ar durys, jungiantys žiemos sodą su svetaine, žiemą turėtų būti nuolat atidaryti. Kaskada ir nuo akmenų garuojantis vanduo drėkina orą ne tik čia, bet ir visame radiatoriais šildomame name. Toks drėkinimas labai patinka augalams. Kaskada tekančio vandens garsai sklinda net iki svetainės.
Kokie augalai gali augti žiemos sode?
Bet kuriam kambariniam augalui reikalinga žemė, šviesa, vanduo, trąšos, tam tikra temperatūra. Kadangi oranžerijose auginami įvairiausių rūšių ir veislių atstovai, visiems ir kiekvienam reikia parinkti tinkamiausias sąlygas. Labai svarbu žiemos sodo neprigrūsti ir neužgrūsti. Palikite vietos, kad einant takeliu į akys nelįstų dideli palmių lapai ar į šoną nesusmigtų bjaurūs opuncijų dygliukai.
Augalus, kurie visą laiką augs žiemos sode, reikėtų pasodinti specialiose akmenuotose nišose. Vazoniniams augalams ši vieta tėra prieglobstis žiemą, nes dauguma neatsparūs šalčiui. Vasarą juos išneškite į lauką, leiskite pabūti gryname ore. Atsidėkodami už rūpestį, žiemą jie nuostabiai žydės ir turės ryškių spalvų lapus.
Žiemos sode gali augti: ąsoteniai (Nepenthes), vaškuolės (Hoya), peperomijos (Peperomia), marantos (Maranta), begonijos (Begonia), fikusai (Ficus), plokšteniai (Schlumbergera), difenbachijos (Dieffenbachia), kaktusai, orchidėjos, echmėjos (Aechmea), filodendrai (Philodendron), storlapiai (Crassula), gebenės (Hedera), šefleros (Schefflera), inkstpaparčiai (Nephrolepis), jukos (Yucca), dracenos (Dracena), eoniai (Aeonium), klivijos (Clivia), stromantės (Stromanthe), viksvuolės (Cyperus), alokazijos (Alocasia), kaladžiai (Caladium), kalatėjos (Calathea), anturiai (Anthurium), guzmanijos (Guzmania), monsteros (Monstera), adiantai (Adiantum), medinilės (Medinilla), vėzdūnės (Spathiphyllum), labravenės (Acalypha), agapantai (Agapanthus), lantanos (Lantana), araukarijos (Araucaria), galeniai (Abutilon), jazminaičiai (Jasminum), aukubos (Aucuba), kamelijos (Camellia), lauramedžiai (Laurus), pasifloros (Passiflora), cikai (Cycas), oleandrai (Nerium), bugenvilijos (Bougainvillea), rapipalmės (Rhapis).
Pixabay nuotr.