• rugsėjo 27 d., Trečiadienis

Žilakrūmiai – dekoratyvi sodų retenybė

Žilakrūmiai (Elaeagnus) – apie 40 žilakrūminių šeimos genčiai priklausančių krūmų ir mažų medelių. Nuo senų laikų vaisiai kaip maisto produktas vartoti ilgose kelionėse po Azijos dykumas. Jų nauda prilyginta teikiamai datulių. Dauguma rūšių savaime auga Pietų Europoje, Japonijoje, Kinijoje, Korėjoje. Lietuvoje šie svetimšaliai nėra itin populiarūs, tačiau ir mūsų klimato sąlygomis tiek pavienius krūmus, tiek jų grupes galima auginti sode ar miestų želdynuose. Daugelis žilakrūmių puošnūs ne tik žydintys, bet ir visą vegetacijos laikotarpį – ryškia sidabrine lapija visada išsiskiria iš kitų medžių ir krūmų.

 

 

Populiariausios rūšys

Gausiažiedis žilakrūmis (E. multiflora Thunb.) – viena dažnesnių rūšių Lietuvoje. Krūmeliai užauga iki 2 m aukščio. Juos lengva formuoti, auginti kaip medelius. Lapai žali, pailgi, 3–7 cm ilgio, 2–4 cm pločio, viršutinė pusė žalia, o apatinė – sidabrinio atspalvio. Augalai labai dekoratyvūs gegužę, kai gausiai žydi gelsvais žiedais, ir rugpjūčio–rugsėjo mėnesį, kai šakos apkibusios apvaliais arba pailgais raudonais 1–2 cm ilgio ir iki 1,2 cm skersmens vaisiais. Gelsvi žiedeliai sutelkia į gausias kekes, kvapūs, medingi, nedideli, be vainiklapių tik su juos primenančiais keturiais taurėlapiais, auga lapų pažastyse.

Siauralapis žilakrūmis (E. angustifolia L.). Iki 4–7 m aukščio medelis ar krūmas turi storus, dažnai kreivus stiebus, rutulišką ar netaisyklingą lają. Jauni ūgliai baltai gauruoti, vėliau rudai raudoni, padengti sidabriniais žvyneliais. Šakelės dygliuotos. Lapai siauri elipsiški arba lancetiški, 4–9 cm ilgio. Jų viršutinė pusė pilkai žalia, apatinė sidabrinė su rausvais žvyneliais. Žydi birželio–liepos mėnesį, apie tris savaites. Kaulavaisiai apie 1 cm skersmens, gelsvai rusvi, jauni padengti sidabriniais žvyneliais (plaukeliais). Jie subręsta rugsėjį–spalį, vėliau nubyra.

Amerikinis žilakrūmis (E. argentea Pursh, sin. E. commutata Bernh. ex Rydb.), dar vadinamas sidabriniu. Tai 3–5 m aukščio ir skersmens bedyglis krūmas, gausiai plintantis atžalomis ir galintis sudaryti tankius sąžalynus. Lapai plačiai elipsiški, 3–6 cm ilgio, abipus blizgantys, žalsvo sidabro spalvos. Žiedai labai kvapūs, nedideli, vidinė pusė geltona, išorinė sidabrinė. Šios rūšies augalai žydi 2–3 savaites gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį, anksčiau už siauralapius žilakrūmius. Kaulavaisiai mėsingi, gelsvi ar sidabrinio atspalvio, subręsta rugsėjį–spalį.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 18:52, leidžiasi 03:30.
  • Mėnulis Žuvyse 03:18, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius