Sausmedis valgomasis - Lonicera edulis
Lietuvoje, soduose, galima pamatyti labai įvairios išvaizdos valgomųjų sausmedžių krūmų. Tai suprantama – jų kilmė labai skirtinga.
Brandus krūmas užauga 0,7–2 m aukščio. Stiebų žievė natūraliai būna supleišėjusi – tai nėra liga, tad jokių priemonių nereikia.
Žiedai – dvilyčiai, gelsvi su žalsvu atspalviu ar geltoni, po 2 lapų pažastyse. Žydi balandžio mėnesį ir gegužės pradžioje. Žiedus lanko įvairūs vabzdžiai, kamanės ir bitės.
Tamsiai mėlynos su melsvu apnašu uogos būna 1,5–3,0 cm ilgio. Prinokusios kurį laiką laikosi ant šakelių, bet greitai pernoksta ir krenta ant žemės. Kai kurių sodininkų nuomone, tokios uogos yra pačios skaniausios. Todėl sausmedžių uogas nuo krūmo reikėtų ne skinti, o nupurtyti nuo šakelių, patiesus ant žemės švarų patiesalą. Kurios dar nekrenta – tegul panoksta kelias dienas. Kita vertus, paragaukite ir patys įsitikinkite, geriau jas skinti ar labiau sunokusias nupurtyti.
Krūmai yra ilgaamžiai, gerai dera iki 20–25 metų. Tik derlius nėra labai didelis, vidutiniškai surenkama 2-4 kg uogų nuo krūmo.
Sausmedžiai yra labai atsparūs žiemos šalčiams, tačiau ilgai užsitęsę rudeniški orai ar ilgi atlydžiai viduržiemį gali paskatinti šiuos krūmus pradėti ne laiku sprogti ar net sužydėti. Vėl prasidėjus šalčiams, lapeliai ir žiedai žus: krūmas išgyvens, tik derliaus tais metais nebeturėsime.