• birželio 24 d., Pirmadienis

Snapučiai - Geranium

Didelėje snapučių gentyje yra daugiau kaip 300 rūšių. Iš Lietuvoje savaime augančių rūšių dekoratyvus raudonžiedis snaputis (Geranium sanguineum), pievinis snaputis (G. pratense) ir miškinis snaputis (G. sylvaticum). Nors kai kurios rūšys auga ir saulėje, dauguma snapučių labiausiai mėgsta pusiau pavėsį. Net ir visos saulėmėgės rūšys neblogai jaučiasi ir nedidelėje paunksnėje.
Gėlynuose auginama daug snapučių rūšių ir veislių. Iš žemaūgių verta paminėti G. cinereum ’Ballerina’, G. sanguineum kompaktinę formą ir G. argenteum. Šios rūšys dažniausiai auginamos alpinariumuose. Pavėsių gėlynams labiau tinka vidutinio aukščio ir aukštos rūšys. Vidutinio aukščio snapučiai užauga iki 40 cm. Šiai grupei galima priskirti G. x oxonianum, G. macrorhizum, G. phaeum, G. renardii, G. thunbergii. Išvesta daugybė G. x oxonianum veislių, gautų sukryžminus G. endresii su G. versicolor. Šios rūšies žiedai nedideli, įvairių atspalvių rožiniai, rečiau balti su tamsiomis gyslomis. Kadangi rūšis hibridinė, žydėjimo periodas labai ilgas ir gausus. Daugumos veislių lapai labai dekoratyvūs, margi. Nuo seno Lietuvoje plačiai auginamas G. macrorhizum. Žiedai rožiniai arba balti. Žydi gausiai ir ilgai. Greitai kerojasi, todėl tinka tik stambesniems gėlynams. Iš Pietų Europos kilęs G. phaeum auginamas dėl neįprastos tamsiai purpurinės žiedų spalvos. Gausiai žydi gegužės-birželio mėnesiais. Išvesta keletas šios rūšies veislių margais lapais. G. renardii dekoratyvūs ir žiedai, ir lapai. Žiedai balti su ryškiomis rudomis gyslomis. Lapai pilkšvai žali, gofruoti. Iš aukštų (iki 80 cm ir aukštesnių) snapučių verta paminėti G. x magnificum, G. himalayense, G. pratense ir G. aristatum. G. x magnificum senas, dar XIX a. sukurtas hibridas, gautas sukryžminus G. ibericum su G. platypetalum. Vasarą ilgai žydi stambiais ryškiais mėlynai alyviniais žiedais. Pievinio snapučio (G. pratense) kai kurios veislės užauga beveik iki metro aukščio. Žydi stambokais ryškiai mėlynais žiedais. Iš šios rūšies išvesta veislių baltais (’Albiflorum’), baltais su mėlynais sektoriais (’Striatum’) ir pilnaviduriais (’Plenum Caeruleum’, ’Plenum Violaceum’) žiedais. Taip pat auginamos veislės raudonais lapais (’Victor Reiter’, ’Midnight Reiter’), kurios būna žemesnės už laukinę rūšį.
Dauguma snapučių mėgsta derlingą, purią, vidutinio drėgnumo dirvą. Per sausras kerus reikia gausiai laistyti. Karštomis vasaromis kai kurių snapučių lapus puola miltligė, tuomet reikia lapus ir stiebus nupjauti iki žemės. Nupjauti kerai greitai atželia ir neretai pražysta antrą kartą. Snapučiai gerai žiemoja nedengti.

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius