• spalio 22 d., Antradienis

TUJA - Thuja

Yra žemaūgių, vos iki 1 m užaugančių ir labai aukštų, 10–15 m medžių. Pastarosios tiks alėjoms, bet ne gyvatvorėms. Tokios yra vakarinės tujos koloniška aukštaūgė (Thuja occidentalis ‘Malonyana’), koloniška (T. occidentalis ‘Columna’) ir margašakė (T. occidentalis ‘Aureovariegata’) formos. Gyvatvorėms dažniausiai pasirenkamos vakarinės tujos formos ‘Danica’, ‘Ellwangeriana’, ‘Ericoides’, ‘Elegantissima’, ‘Globosa’, ‘Golden Globe’, ‘Umbraculifera’, ‘Woodwardii’. Tinka ir kitos rūšys. Margaspyglės ir geltonspyglės veislės yra  šviesomėgės, o žaliosios pakenčia ir dalinį pavėsį.

*Sodinti tujas galima ir pavasarį, ir rudenį. Atstumai tarp augalų – nuo 50 cm iki 1 m. Tai priklauso nuo to, kokio pločio bus pasirinktos veislės laja. Vienalytei tankiai gyvatvorei sodinukai sodinami tankiau, kad augančios šakelės susilietų, o eilėse – 10–20 cm didesniais atstumais, kad kiekvienam pakaktų vietos. Karpymą tujos pakenčia neblogai, tik tai daryti reikia reguliariai. Negalima leisti joms kelerius metus laisvai augti, o po to – staiga nupjauti didžiąją dalį viršūnės. Jei sodinukai auga labai nevienodai, aukštesniųjų viršūnes patrumpinkite, vietoje jų palikdami pakaitines šonines šakas. Tujos auga lėtai, jų sodinukai brangoki. Dauginamos žaliais ūgliais, rečiau – sėklomis. Dauguma atsparios žiemos šalčiams (ypač jei sodinukai išauginti Lietuvoje), užterštam miesto orui. Mėgsta vidutinio drėgnumo derlingą priemolį ir lengvesnes, bet puveningas dirvas. Gyvatvorei numatytoje vietoje žemę paruoškite labai kruopščiai.

 

Daugiau informacijos apie gyvatvores, jų auginimą ir priežiūrą galite rasti žurnale „Gėlių spalvos“ Nr. 18 – „Gyvatvorės“.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 22, antradienis.
  • Saulė teka 08:02, leidžiasi 18:04.
  • Mėnulis teka 20:45, leidžiasi 15:05.
  • Mėnulis Vėžyje 01:50, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Donatas, Mingedė, Mingedas, Viltaras, Aliodija, Severinas (Severas)
  • Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Riešutų diena
  • Lapų diena. Galima genėti gyvatvores ir kitus augalus (plėsis į šalis), tręšti veją, laistyti, ravėti, perkasti žemę. Pasiruoškite dirvos mišinius augalų daigams. Nuvalykite instrumentus, surinkite, išdžiovinkite atramas. Nereikėtų imti ir sandėliuoti derliaus, konservuoti.
  • Rudenį nakties metai, o dienos sprindis.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius