Tulpės - Tulipa
Tulpės – lelijinių (Liliaceae) šeimos augalai. Jų gentyje – apie pusantro šimto rūšių. Gamtoje auga rajonuose, kuriuose vasara – karšta ir sausa, o ruduo ir pavasaris pasižymi nedideliu kritulių kiekiu: pusdykumėse, dykumose, stepėse, priekalnėse ir kalnuose. Gerai jaučiasi pačioje įvairiausioje žemėje – nuo smėlynų iki beveik molžemio; neutralios, šarminės reakcijos, netgi druskingose (tačiau niekuomet rūgščiose!) dirvose. Paplitę nuo Viduržemio jūros iki pat Tolimųjų Rytų, bet labiausiai – Vidurinėje Azijoje.
Tulpė – pavasario efemeroidas. Po audringos ir neilgos vegetacijos staiga ateina ramybės periodas: antžeminė augalo dalis spėriai nudžiūna, senasis svogūnėlis suyra ir iš jo išauga pakaitinis svogūnas bei keletas smulkesnių – vaikučių. Tačiau ramybė šiuo metu nėra visiška: naujajame svogūnėlyje iš lėto jau formuojasi būsimo augalo antžeminės dalys. Paprastai sausio pabaigoje šis procesas baigiasi, ir svogūnėlis yra pasiruošęs naujam prabudimui. Visai nenuostabu, jog šiltą besniegę žiemą kai kurių ankstyvesnių tulpių daigai pasirodo virš žemės ne visai įprastu metu – ilgiau užsitęsusį atodrėkį tulpės palaiko beprasidedančiu pavasariu ir todėl kartais net nukenčia nuo vėl netikėtai sugrįžusių šalčių.
Apie tulpes, jų rūšis, auginimą, ligas bei kenkėjus skaitykite žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 53 – „Tulpės“. Apie tulpių auginimą balkone skaitykite „Augalų pasaulis“ Nr. 59 – „Pavasaris balkone“.