Virkštenis dygliavaisis - Echinocystis lobata
Dygliavaisis virkštenis (Echinocystis lobata) jau savaime plinta paupiuose ir pamiškėse, todėl nebėra laikomas vertingu augalu. Tačiau jis – nereiklus ir gan dekoratyvus, vis dar auginamas soduose, kartais ir balkonuose. Augalas iš Amerikos į Europą atvežtas XIX a. pabaigoje, daug kur išplito. Užauga iki 2-4 m aukščio, ūseliais kabinasi už bet kokių atramų. Lapai panašūs į agurkų, bet smulkesni. Kuokeliniai žiedai gelsvi, susitelkę puriose kekėse. Piesteliniai – kiek didesni, pavieniai. Gausiai žydi liepos – rugpjūčio mėnesiais. Peržydėjus užsimezga įdomūs kiaušinio formos vaisiai, kurie net rudenį ilgai kabo ant šakelių.
Labai nereiklus augalas. Gali augti saulėtoje vietoje (jei pakanka drėgmės) ir šviesiame šešėlyje. Dirvos derlingumas nelabai svarbus, netinka tik sunki ir labai smėlinga žemė. Laistomas reguliariai, kad karštomis dienomis nepradėtų vysti. Tręšiamas saikingai.
Sėklas sėti galima gegužės mėnesį tiesiai į nuolatinio auginimo indus (jie turi būti didoki, vienam augalui – kibiro dydžio). Sudygsta per savaitę. Gresiant stiprioms šalnoms, juos reikia pridengti nakčiai. Auga greitai ir plačiai išsikeroja, savaime pasisėje ir plinta gamtoje.
Apie šį augalą galite rasti žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 50 – „Vijokliai kambariui ir balkonui“.